Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi deposundaki Osmanlı dönemi sikkelerinden örnekler
Examples of Ottoman era coins from the storage facility of the Koyunoğlu Museum Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 1020649
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Sikke, tarih boyunca devletler için yalnızca ekonomik bir araç değil, aynı zamanda hükümdarların ve siyasi iktidarın maddi olduğu kadar kültürel bir göstergesi olmuştur. Devlet otoritesi altında basılan ve üzerinde çeşitli yazı ve tasvirler bulunan sikkeler, birer ödeme aracı olmanın ötesinde ait oldukları dönemin ekonomik yapısı ve kültürel kimliği hakkında önemli veriler sunmaktadır. Bu nedenle sikkelerin incelenmesi, tarihsel süreçlerin anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi, Ahmed Rasih İzzet Koyunoğlu tarafından 1913 yılında kurulmuş olup Konya'nın tarihî ve kültürel mirasını yansıtan materyalleri araştırmacıların hizmetine sunması ve geniş kütüphane koleksiyonu ile bilimsel çalışmalara katkı sağlaması bakımından önemli bir kültür kurumu olarak bilinmektedir. Araştırmamızın konusu, bu müzenin deposunda yer alan Osmanlı dönemi sikkeleridir. Söz konusu sikkeleri sanat tarihi disipliniyle sistematik bir şekilde ayrıntılı olarak inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle sikkelerin incelenmesiyle beraber katalog haline getirilmesi ve değerlendirilmesi bu alandaki bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Koyunoğlu Müzesi'nde yer alan 617 Osmanlı sikkesi arasından seçilen 160 sikke 17- 20. yüzyılları arasında darp edilmiş olup, dönemleri, darp tarihleri, yazıları ve süsleme kompozisyonları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İncelenen sikkelerin 11 ayrı Osmanlı sultanına ait olduğu tespit edilmiş; en erken sikke II. Mustafa dönemine ait olup 1106/1694 tarihini taşımakta, en geç sikke ise Vahdettin dönemine ait olup 1336/1917 tarihini iii göstermektedir. Malzeme açısından ise 82 bakır, 53 gümüş ve 25 nikel sikke ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, darp yeri, darp tarihi, malzeme, yazı, tuğra ve süsleme özellikleri bakımından 160 sikke değerlendirilmiş; bu tez, Osmanlı dönemi sikkelerinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimini ortaya koymayı ve nümizmatik ile sanat tarihi başta olmak üzere farklı disiplinlere katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, coins have served not only as an economic tool for states but also as a tangible and cultural indicator of rulers and political power. Minted under state authority and bearing various inscriptions and depictions, coins offer significant insights into the economic structure and cultural identity of their era, going beyond being mere means of payment. Therefore, the study of coins is of great importance for understanding historical processes. The Koyunoğlu Museum of Konya Metropolitan Municipality, founded in 1913 by Ahmed Rasih İzzet Koyunoğlu, is known as an important cultural institution for providing researchers with materials reflecting Konya's historical and cultural heritage and for contributing to scientific studies with its extensive library collection. The subject of our research is the Ottoman-era coins located in the museum's storage. No systematic, detailed study examining these coins from the perspective of art history has been found. Therefore, the aim of this research is to fill a gap in this field by examining, cataloging, and evaluating these coins. Of the 617 Ottoman coins in the Koyunoğlu Museum, 160 examples minted between the 17-20th centuries were selected and comparatively evaluated in terms of their periods, minting dates, inscriptions, and decorative compositions. It was determined that the examined coins belonged to 11 different Ottoman sultans; the earliest example dates from the reign of Mustafa II and is dated 1106/1694, while the latest example dates from the reign of Vahdettin v and is dated 1336/1917. In terms of material, 82 copper, 53 silver, and 25 nickel coins were examined in detail. Based on the data obtained, 160 coins were evaluated in terms of minting location, minting date, material, inscription, tughra (imperial seal), and ornamentation features; this thesis aims to reveal the historical development of Ottoman-era coins and to contribute to various disciplines, primarily numismatics and art history.