Kurbağa gastrik mukozasında K-H ATPaz enziminin kinetik özellikleri ve oluşturulan ülser modelinde enzim aktivitesi
  1. Tez No: 231
  2. Yazar: SEYHAN TÜKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalınma Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalında yapılmıştır, çalışmada kademeli vs sukroz-ficoll gradyan satrifüj- leme yöntemleri kullanılarak kurbağa gastrik mukozasına ait vezikül ler hazırlanmıştır. Vezikül fraksiyonunun saflığı pozitif ve negatif işaretle yici enzimler ve elektron mikroskopisi kullanılarak gösterilmiştir. Sapta dığımız en uygun inkübasyan ortamı kullanılarak tüm fraksiyonlarda enzimin spesifik aktivitesi ölçülmüş ve spesifik aktivitenin fraksiyonlara göre dağılımı incelenmiştir. Enzim için en yüksek spesifik aktivitenin vezikül fraksiyonunda olduğu saptanmış ve bu fraksiyonda enzimin kaba homojenata aranla 10 kez daha saf last ırılmıs olduğu saptanmıştır. Aktivitenin en yüksek olduğu vezikül fraksiyonu kullanılarak çizilen Lineweaver-Burk ve Hill grafiklerinden optimum âktivite, ?“,«« = 63.3 umolPi. mgprot-'.saat”1, ATP için Kichealis- Renten sabitesi Km = 95.2 u», Hill katsayısı 0.91 ve K~ için Km = 1.3 mK, Hill katsayısı 0.97 olarak bulunmuştur. Saklama kosulllarına ve süresine bağlı olarak enzim aktivitesinin değişmekte olduğu ve en uygun saklama koşulunun - 40 *C de tutulan % 40
Özet (Çeviri)
TMs research was carried out at the Biochemistry Department, Faculty of Medicine, Çukurova University. la the study, microsomal vesicles from frog gastric mucosa were prepared by using differential and density gradient < sucrose- ficoll) centrifugation techniques. Purity of the vesicular fractions «ere shown by using positive and negative marker enzymes as well as electron microscope. Using the best suitable media, we determined, the specific activity of the enzyme were measured at all fractions and the distribution of it were investigated. ît was determined that the highest specific activity for the enzyme was at the vesicular fraction and figured out that the enzyme at this fraction was ten tines more purified than the crude homogenate. From the Lineweaver-Burk and Kill's plots drawn by using the vesicle fraction having the highest activity, optimum activity, Mchealis-Kenten and Hill constants for ATP and K“”were, in turn, found as Ym«.« = S3. 3 usol Pi. mg prof1, saat-1, Km = 95,2 pS, 0.91 and Km = 1.3 ml, 0,97, respectively. It was determined that the enzyme activity varies depending upon the storage duration and conditions. It was also obtained that 40 %