Spor kulübü yöneticilerinin ideal takım kaptanı hakkında görüşlerinin incelenmesi
An examination of sports club managers' views on the idealteam captain
- Tez No: 1020667
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK TEMEL, DR. ÇİĞDEM GÖKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor kulübü yöneticilerinin ideal takım kaptanına ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemektir. Çalışma, nitel araştırma deseni kapsamında yürütülmüş olup araştırma grubunu Antalya il merkezinde faaliyet gösteren, gönüllülük esasına göre belirlenmiş 6 erkek ve 4 kadın olmak üzere toplam 10 spor kulübü yöneticisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum deseni ile yürütülen bu çalışmada, araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, tematik ve içerik analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, takım kaptanının belirlenmesinde karar veren merciinin antrenör veya teknik direktör olmasının uygun görüldüğünü ortaya koymuştur. Kaptan seçiminde ise liderlik vasfı, adaletli olma, güçlü iletişim becerileri, kriz yönetimi, sorumluluk bilinci ve takım içindeki saygınlık gibi özelliklerin ön planda tutulduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, takım kaptanlığının yalnızca sportif performansla sınırlı olmayan; liderlik, karakter ve iletişim boyutlarını içeren çok yönlü bir rol olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in depth the views of sports club managers regarding the ideal team captain. The study was conducted within the framework of a qualitative research design. The research group consisted of a total of 10 managers 6 male and 4 female who were located in the city center of Antalya and who participated voluntary. In this study, which was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods, data were collected through a semi-structured interview guide. The data were analyzed using thematic and content analysis. The findings showed that the decision on selecting the team captain is generally made by the coach or the technical director. It was also found that qualities such as leadership, fairness, strong communication skills, crisis management, sense of responsibility, and respect within the team are important in choosing a captain. The participants emphasized that selecting a captain through an appropriate method and with suitable characteristics has a direct impact on team motivation, unity and cohesion, communication, and sporting success. Overall, the results indicate that team captaincy is a multifaceted role that extends beyond athletic performance and encompasses leadership, character, and communication dimensions.