Limitlendirilmiş operatörler
Limited operators
  1. Tez No: 1020847
  2. Yazar: NEFİSE NUR BEGÜM KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Banach kafeslerinde limitlendirilmiş operatörleri merkeze alarak, bunların sıralı limitlendirilmiş, hemen hemen limitlendirilmiş ve sıralı-hemen hemen limitlendirilmiş operatör sınıflarıyla ilişkilerini sistematik biçimde inceler. Çalışma, önce temel kavram ve notasyonları bir araya getirip literatürdeki başlıca tanım ve eşdeğerlikleri özetler; ardından limitlendirilmişliğin korunma özelliklerini ve sınıflar arası içerme–ayrım durumlarını ortaya koyar. Tezin ana hatları, zayıf* Dunford–Pettis ile limitlendirilmiş ve sıralı-limitlendirilmiş operatörler arasındaki bağların netleştirilmesi, ayrıca yapısal varsayımlar altında limitlendirilmişlik ve sıralı-hemen hemen limitlendirilmişlik arasında geçişi belirleyen karakterizasyonların verilmesidir. Sonuç bölümünde, elde edilen kuramsal bulgular topluca değerlendirilir; sınıfların hangi koşullarda çakıştığı ya da ayrıştığı açıkça belirtilir ve ilgili çerçevenin Banach kafeslerinde operatör teorisine sağladığı katkı vurgulanır.
Özet (Çeviri)
This thesis systematically investigates limited operators in Banach lattices, focusing on their relationships with the classes of order limited, almost limited, and order almost limited operators. The study first brings together the basic concepts and notation and summarizes the main definitions and equivalences in the literature; it then presents the preservation properties of limitedness and the inclusion separation situations among these classes. The main lines of the thesis consist in clarifying the connections between weakly Dunford–Pettis operators and limited and order limited operators, as well as in providing characterizations that determine the passage between limitedness and order almost limitedness under structural assumptions. In the conclusion, the theoretical findings obtained are evaluated collectively; it is explicitly stated under which conditions the classes coincide or differ, and the contribution of the relevant framework to operator theory in Banach lattices is emphasized.