Silivri bölgesi içme ve kullanma sularının fiziksel ve kimyasal yönden değerlendirilmesi
Evaluation of physical and chemical properties of drinking and using waters for Silivri region
  1. Tez No: 88290
  2. Yazar: CAHİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYHAN YÜCEOKUR, PROF. DR. HİLMİ ERGİNÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
115 ÖZET Araştırmanın yapıldığı Silivri bölgesindeki yapılaşma eğilimi, nüfus yoğunluğunun hızla artması yönünde bir seyir göstermektedir. Özellikle yaz aylarında tatil sitelerinin de kullanılmaya başlamasıyla nüfus artışı ve buna pa ralel olarak su ihtiyacı daha da artmaktadır. Bölgedeki su ihtiyacının hemen hemen tamamı sondaj kuyuları ile yeraltından sağlanmaktadır. Günümüzde en değerli doğal kaynak haline gelen suyun küçümsenemeyecek kadar önemli bir kısmını sağlayan yeraltı suları büyük bir hızla kirlenmektedir. Büyük bir nüfu sun ve endüstriyel tesislerin su ihtiyacını karşıladığı bu bölgenin yeraltı suları nın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi gerek insan ve çevre sağlığı, gerekse üretilen endüstriyel ve tarımsal ürünlerin kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmamız Silivri bölgesindeki kuyu, kaynak ve şebeke suları nın fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleyerek bölgenin yer altı suları hak kında genel bir değerlendirme yapmak, bu suların kirlenmeye maruz kalıp kal madığım saptamak, bölgedeki kuyuların teknik kurallara uygun inşaa edilip e- dilmediğini ve iyi işletilip işletilmediğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Su örneklerinin alınmasında İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne ulaştırılmasında ve suların fiziksel ve kimyasal özellikleri (renk, görünüş, koku, aktif klor, pH, toplam sertlik, organik madde, amonyak nitrit) nin saptanmasın da TS266'da belirtilen yöntemler uygulanmıştır. Bulgular yüzde olarak değer lendirilmiş, istatistiksel değerlendirmede korelasyon testi uygulanmıştır.116 Çalışmada bölgeden 62 tanesi koyu, 26 tanesi kaynak ve 126 tanesi şebekeden toplam 214 numune alınmıştır. Kuyu sularının %46.7'si, şebeke sula rının %30'u renksiz-tortulu ve renksiz-tortulu-bulanık çıkarken, şebeke suları nın %23'ü renksiz-tortulu çıkmıştır. Şebeke sularında her mevsim tortuya rast lanırken, kuyu sularındaki tortunun özellikle yaz ve sonbahar mevsiminde, kay nak sularında ise sonbaharda arttığı gözlenmiştir. Alınan su örneklerinin tama mı kokusuz çıkmıştır. Aktif klor konsantrasyonları kuyu sularının %67.7'sinde, şebeke sularının %73'ünde, kaynak sularının tamamında sıfır çıkmıştır. Bu pa rametrenin mevsimsel dağılımı incelendiğinde, kış aylarında klorlamanın hemen hemen hiç yapılmadığı veya klor düzeylerinin bu mevsimde çok düşük olduğu saptanmıştır. İki kuyu suyu örneğinde ise 7 ve S mg/L gibi çok yüksek değerler elde edilmiştir. Alınan su örnekleri üzerinde yapılan pH ölçümleri, kuyu ve şe beke sularının genelde standartları sağladığını, kaynak sularının ise %46'sının asidik karakterde olduğunu göstermiştir. pH ölçümlerinin mevsimsel değerlen dirilmesinde en olumlu sonuçlara ilkbahar ve yaz aylarında rastlanılmıştır. Bu mevsimlerde pH değerleri bir kaynak suyu örneği hariç tamamen 6.50-8.50 ara sında kalmıştır. Bölgeden alınan kuyu sularının %66'sı sert ve çok sert, %14.5'inin ise olağanüstü sert su sınıfına girdiği, şebeke sularının ise %82.4'ünün sert ve çok sert, %6.3'ünün ise olağanüstü sert su olduğu tespit e- dilmiştir. Kaynak sularının %80.7'sinin sertlik dereceleri 0-7 Fd° arasında bu lunmuş ve özellikle bu suların sertliği sonbahar mevsiminde artış göstermiştir. Toplam 214 su örneğinin %2.3'ünde organik madde konsantrasyonu 3.5 mg/L'ın üzerinde çıkmış bu değerlere ise sonbahar ve kış mevsiminde rastlan mıştır. Su örneklernin %6'sında amonyak, %7'sinde ise nitrit değerleri 0.05 mg/L' in üstünde çıkmıştır. Kaynak sularında amonyak ve nitrite rastlanmamış tır. Özellikle yaz aylarında bazı kuyulardan alınan sularda hem amonyak hem de nitrit limit üstü değerler göstermiştir. Araştırma kapsamında birbiriyle iliş kili olabilecek parametreler arasındaki korelasyon katsayılarının düşük değerler gösterdiği saptanmıştır.117 Yerinde yapılan incelemelerde bazı kuyuların dış tesirlerden etkile necek şekilde tarla içinde, dere kenarında veya diğer kirletici unsurlara yakın a- çıldığı, şebeke sistemine su sağlayan dağıtım depolarının eski ve bakımsız ol duğu, birbirine yakın kuyulardan alınan örneklerin bazılarının temiz bazılarının ise kirli olduğu, bunun ise bazı kuyuların teknik kurallara uygun açılıp iyi işle- tilmemesinden kaynaklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY Evaluation of Physical and Chemical Properties of Drinking and Using Waters for Silivri Region In this study, the physical and chemical properties of drinking and using waters for Silivri Region were evaluated. Population and paralelly, building density have increased day to day in Silivri Region. There are a lot of town and small settlements; moreover holi day villages on the coastal region of Silivri. Especially total water consumption is increased in summer. The water requirement of Silivri Region is supplied by deep well from ground and by springs. There isn't any investigation about water quality of wells, springs and distribution network systems for this region. Surface and ground water sources are polluted by domestic and industrial wastewaters and also agricultural leakage. It is very important so that the investigation of physi cal and chemical properties of water resources for Silivri Region because of water quality affects public health, ecological cycle and the quality of agricul tural and industrial products. The goals of this study are as follows: a) to evaluate generally ground water quality through the experi mental determination of physical and chemical properties of wa ter samples that were taken wells, springs and distribution sys tems. b) to determine pollution level of ground waters c) to define the wells were constructed and operated technically well or not.119 It has been observed Turkish Standards 266 (TS266) during the tak ing from sources transporting to laboratory and operating of samples. The color, clearity, turbidity, odor and pH of water, and the total hardness, organic matter, ammonia, nitrit concentrations of samples were determined experimentally. Correlation tests for statistical evaluation were applied to the experimental re sults. 214 samples so that 62 of them are from the wells, 26 from springs and 126 from distribution system were taken for experimental studies. It has been determined that 46,7% of wells' samples and 30% of water distribution samples were colorless but containing sediment and turbid. In contrary case 23% of water distribution samples had colorless and containing sediment but no turbid. Sediments were determined water distribution samples for every sea sons. The percentage of containing sediment samples were increased for sum mer and fall seasons while only fall season for springs samples. All of samples were odorless. The concentrations of active clor were zero for 67,7% of well samples, 73% of distribution system samples and 100% of springs samples. Ac tive clor concentrations of all samples for winter were zero or nearly zero. In contrary case, the concentrations for two samples were 5 and 7 mg/L pH values of the well and distribution system samples were nearly acceptable in according to drinking water standards. 46% of spring samples were acidic. pH of all sam ples for spring and summer were between 6,5 to 8,5 except one sample. In ac cording to hardness parameter, well waters were classified as 66% hard-very hard and 14,5% excessive hard while distribution system samples were 82,4% of hard-very hard and 6,3% excessive hard. The hardness of spring waters were partially increased during fall seasons. Organic matter concentrations of 2,3% of 214 water samples were over 3,5 mg/L. The over values were obtained dur ing fall and winter seasons. Ammonia and nitrit concentrations were over 0,05 mg/L respectively 6% and 7% of all samples. All springs samples hadn't am monia and nitrit. The samples of some wells had over 0,05 mg/L both ammonia and nitrit.120 Statistical evaluation was shown that correlation coefficients ob served parameters were very low. Field investigations show that some wells locate in the field, side of polluted creek or near other pollutant sources. Water service storages are old and neglected. The water samples taken from near wells had different characteris tics, so that some of them were very polluted but others not. This result shows that wells don't operate well technically.