Üç boyutlu biyoyazıcının tasarımı ve biyomürekkep ile üretilen kalp kapakçığının hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizi
Design of a 3D bioprinter and computational fluid dynamics (CFD) analysis of a bioink-produced heart valve
  1. Tez No: 1020898
  2. Yazar: ÖMER YAŞKEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KEİYİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ekstrüzyon temelli üç boyutlu bir biyoyazıcı teknolojisi ile biyomürekkep kullanılarak aortik kalp kapakçığı üretilmesi ve üretilen yapının hemodinamik davranışının hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi ile analizi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında halihazırda kullanılmakta olan bir üç boyutlu yazıcının biyoyazıcı olarak tekrar tasarlanması ve ekstrüzyon temelli baskı mekanizması ile optimize edilmesi sağlanmıştır. Hücre uyumlu hidrojeller ile biyomürekkep formülasyonu oluşturulmuş ve sahip olduğu viskozite, esneklik gibi reolojik özelliklerini göz önüne alarak üç boyutlu kalp kapakçığı tasarımının baskı parametreleri optimize edilmiştir. Daha sonra elde edilen yapının yapısal bütünlüğünü koruyup korumadığı belirlenip, üç boyutlu tasarımı LS-Dyna programına aktarılarak kan akışı koşullarındaki hız, basınç, viskozite değişimi gibi parametreleri analiz edilmiştir. Sonuçlar uygun çevre koşulları ve baskı parametreleri optimizasyonu sağlandığında kalp kapakçığı akış karakteristiklerinin umut vadeden performansa sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışma tasarım, üretim ve analiz gibi çoklu disiplinleri bir araya getirerek literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fabrication of an aortic heart valve using extrusion-based three-dimensional bioprinting technology with bioink and the analysis of its hemodynamic behavior through computational fluid dynamics (CFD) were aimed. In the first stage of the study, an existing three-dimensional printer was redesigned as a bioprinter, and its extrusion-based printing mechanism was optimized. A bioink formulation composed of cell-compatible hydrogels was prepared, and the printing parameters for the three-dimensional heart valve design were optimized by considering its rheological properties such as viscosity and flexibility. Subsequently, the structural integrity of the printed construct was evaluated, and its three-dimensional model was transferred into the LS-Dyna environment to analyze parameters such as velocity, pressure, and viscosity changes under blood flow conditions. The results showed that, when appropriate environmental conditions and optimized printing parameters are ensured, the flow characteristics of the bioprinted heart valve exhibit promising performance. This study brings together multiple disciplines such as design, fabrication, and analysis, thereby contributing to literature.