Tiyofenli schiff bazı ve çeşitli geçiş metal komplekslerinin hazırlanması ve in vitro anti-kanser aktivitelerinin incelenmesi
Preparation of thiophene-schiff base and various transition metal complexes and investigation of in vitro anti-cancer activities
- Tez No: 1020899
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN TURAN ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, kontrolsüz hücre çoğalması ve yayılmasıyla ciddi sağlık sorunlarına yol açan ve dünya genelinde yüksek mortalite oranları nedeniyle önemini koruyan kompleks bir hastalıktır. Bu nedenle, etkili ve güvenli tedavi stratejilerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Schiff bazları ve metal kompleksleri, literatürde DNA bağlanması, replikasyon inhibisyonu ve apoptoz indüksiyonu gibi mekanizmalar üzerinden antikanser etki göstermeleri nedeniyle potansiyel terapötik ajanlar olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, 2-amino-5,5,7,7-tetrametil-4,5,6,7-tetrahidrotieno[2,3-c]piridin-3-karboksamid bileşiği ile 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehit arasında gerçekleştirilen kondenzasyon reaksiyonu sonucunda yeni bir Schiff bazı ligandı sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandın Mn(NO3)2∙4H2O, CoCl2∙6H2O, FeCl2∙4H2O ve PdCl2(CH3CN)2 ile reaksiyonu sonucunda ilgili metal kompleksleri elde edilmiştir. Ligand ve komplekslerin yapıları elementel analiz, 1H- ve 13C NMR, IR, UV-Vis, kütle spektrometrisi, molar iletkenlik, manyetik ölçümler ve termal analizler gibi çeşitli spektroskopik ve analitik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Karakterizasyon sonuçları, Mn+2, Fe+2 ve Co+2 komplekslerinin oktahedral geometriye, Pd+2 kompleksinin ise kare-düzlem geometriye sahip olduğunu göstermiştir. Hazırlanan ligand ve metal komplekslerinin antikanser potansiyeli T98G beyin kanseri hücre hattında, biyouyumluluk özellikleri ise BEAS-2B (sağlıklı akciğer epitel hücreleri) hattında MTT testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Mn+2, Co+2 ve Fe+2 komplekslerinin T98G hücrelerinde düşük IC50 değerleri ile belirgin antikanser aktivite gösterdiğini, buna karşılık BEAS-2B hücrelerinde düşük sitotoksisite sergilediğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, söz konusu komplekslerin seçici antikanser ajanlar olarak potansiyel taşıdığını göstermektedir. İncelenen kompleksler arasında Fe+2 kompleksi, T98G hücrelerinde IC50 = 26.39 µM ile en güçlü antikanser aktiviteyi sergilemiştir. Pd+2 kompleksi ise IC50 = 57.67 µM değeri ile orta düzeyde antikanser aktivite göstermiştir. Elde edilen bulgular, sentezlenen Schiff bazı metal komplekslerinin özellikle glioblastoma tedavisine yönelik seçici ve etkili antikanser ajan adayları olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease characterized by uncontrolled cell proliferation and metastasis, leading to severe health problems and maintaining high global mortality rates. Therefore, the development of effective and safe therapeutic strategies remains of great importance. Schiff bases and their metal complexes have attracted considerable attention in the literature as potential therapeutic agents due to their anticancer effects mediated through mechanisms such as DNA binding, replication inhibition, and apoptosis induction. In this study, a novel Schiff base ligand was synthesized via a condensation reaction between 2-amino-5,5,7,7-tetramethyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[2,3-c]pyridine-3-carboxamide and 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde. The corresponding metal complexes were obtained by reacting the ligand with Mn(NO3)2∙4H2O, CoCl2∙6H2O, FeCl2∙4H2O and PdCl2(CH3CN)2. The structures of the ligand and its metal complexes were characterized using various spectroscopic and analytical techniques, including elemental analysis, 1H- and 13C NMR, IR, UV-Vis spectroscopy, mass spectrometry, molar conductivity measurements, magnetic susceptibility, and thermal analysis. The results indicated that the Mn+2, Fe+2 and Co+2 complexes exhibit octahedral geometry, whereas the Pd+2 complex adopts a square-planar geometry. The anticancer potential of the synthesized compounds was evaluated against T98G human glioblastoma cells, while their biocompatibility was assessed using BEAS-2B normal human lung epithelial cells via the MTT assay. The results demonstrated that the Mn+2, Fe+2 and Co+2 complexes exhibited significant anticancer activity against T98G cells with low IC50 values, while showing low cytotoxicity toward BEAS-2B cells. These findings suggest that the complexes possess selective anticancer properties. Among the investigated compounds, the Fe+2 complex showed the highest anticancer activity with an IC50 value of 26.39 µM in T98G cells. The Pd+2 complex exhibited moderate anticancer activity with an IC50 value of 57.67 µM. Overall, the results indicate that the synthesized Schiff base metal complexes may serve as promising selective anticancer candidates, particularly for glioblastoma treatment.