Ratlarda deneysel oluşturulmuş kırık iyileşmesi ve rejenerasyonda stronsiyum ranelatın biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of strontium ranelate on biochemical parameters in experimentally induced fracture healing and regeneration in rats
- Tez No: 1020922
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; ratlarda deneysel olarak oluşturulan defekt ve kırıklarda Stronsiyum Ranelat (SR)' ın kalsiyum (Ca), fosfor (P) ve alkalen fosfataz (ALP) gibi biyokimyasal parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma toplam 63 adet erişkin dişi Sprague-Dawley rat üzererinden yürütülmüştür. Defekt ve kırık olmak üzere iki farklı deney düzneği kurulmuştur. Kırık çalışma düzeneğinde, sağlıklı kontrol grubu (n=7), kırık kontrol grubu (n=7), kırık SR doz 1 grubu (n=7) ve kırık SR doz 2 grubu (n=7) olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Toplam 28 adet denek gruplara rastgele olacak şekilde dağıtılmıştır. Tüm gruplar 42. günde sakrifiye edilmiştir. Defekt çalışma düzeneğinde, Sağlıklı Kontrol Grubu (n=7), Defekt kontrol grubu (n=7), Defekt+Greft grubu (n=7), Defekt+Greft+ SR doz 1 grubu (n=7) ve Defekt+Greft+ SR stronsiyum doz 2 grubu (n=7) olmak üzere 5 grup oluşturulmuştur. Toplam 35 adet denek gruplara rastgele olacak şekilde dağıtılmıştır. Tüm gruplar 56.günde sakrifiye edilmiştir. SR doz 1 ve 2, sırasıyla 450 mg/kg ve 900 mg/kg SR oral gavaj yoluyla haftada 3 kez olma üzere kırık grubuna 6 hafta, defekt grubuna 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren parametrelerde tek yönlü Anova testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerde ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel testlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Hem kırık, hem defekt deney düzeneğinde P ve Ca düzeyinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Kırık deney düzeneğinde ALP değeri guplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilirken (p<0,05), defekt grubunda anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). SR uygun dozlarda greft materyali ile birlikte kullanıldığında osteojenik aktiviteyi artırma eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effect of strontium ranelate on biochemical parameters such as calcium (Ca), phosphorus (P), and alkaline phosphatase (ALP) in experimentally created defects and fractures in rats. The study was conducted on a total of 63 adult female Sprague-Dawley rats. Two different experimental setups were established: defect and fracture. In the fracture experimental setup, four groups were formed: a healthy control group (n=7), a fracture control group (n=7), a fracture strontium ranelate dose 1 group (n=7), and a fracture strontium ranelate dose 2 group (n=7). A total of 28 subjects were randomly assigned to the groups. All groups were sacrificed on day 42. In the defect experimental setup, five groups were formed a healthy control group (n=7), a defect control group (n=7), a defect+graft group (n=7), Defect+Graft+strontium ranelate dose 1 group (n=7), and Defect+Graft+strontium ranelate dose 2 group (n=7). A total of 35 subjects were randomly assigned to the groups. All groups were sacrificed on day 56. Strontium ranelate doses 1 and 2, 450 mg/kg and 900 mg/kg strontium ranelate, respectively, were administered orally via gavage three times a week for 6 weeks to the fracture group and for 8 weeks to the defect group. When evaluating the study data, the suitability of the parameters for normal distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. The one-way ANOVA test was used for parameters showing normal distribution, while the Kruskal-Wallis test was used for parameters not showing normal distribution. The Mann-Whitney U test was used to compare the two groups. A significance level of p < 0.05 was accepted for all statistical tests. No statistically significant difference was observed between groups in phosphorus and calcium levels in both the fracture and defect experimental setups (p>0.05). In the fracture experimental setup, a statistically significant difference was detected between groups in ALP values (p<0.05), while no significant difference was detected in the defect group (p>0.05). SR, when used with graft material at appropriate doses, shows a tendency to increase osteogenic activity.