Sosyal sermaye ve bireysel yenilikçiliğin işletmelerin uluslararasılaşma ve finansal performansı üzerindeki rolü: Yönetici perspektifinden nitel bir araştırma
The role of social capital and individual innovativeness in firms' internationalization and financial performance: A qualitative study from a managerial perspective
- Tez No: 1020945
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işletme yöneticilerinin sahip oldukları sosyal sermaye ve bireysel yenilikçilik özelliklerinin işletmelerin uluslararasılaşma düzeyi ve finansal performansı üzerindeki rolünü yönetici perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Ankara'da dış ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirilen nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yöneticilerle gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulgular, yöneticilerin farklı seviyelerde kurdukları ağlar aracılığıyla sosyal sermayelerini güçlendirerek farklı bilgi kaynaklarına erişim sağladıklarını, bunun da yenilikçilik kapasitelerini ve uluslararası pazarlara açılma süreçlerini desteklediğini göstermektedir. Bireysel yenilikçilik özelliklerine sahip yöneticilerin belirsizlikle başa çıkma, fırsatları değerlendirme ve stratejik karar alma süreçlerinde daha etkin oldukları, bu durumun işletmelerin uluslararasılaşma düzeyleriyle ilişkili olduğu görülmektedir. Ayrıca işletmelerin finansal performanslarının, güçlü sosyal ağlara sahip ve yenilikçi yöneticiler tarafından yönetilen işletmelerde daha yüksek kârlılık oranlarıyla ilişkili olduğu; uluslararasılaşma ile finansal performans arasındaki ilişkinin doğrusal olmadığı; belirli bir düzeye kadar artan uluslararası faaliyetlerin finansal performansı desteklediği, ancak aşırı genişlemenin işletmeler üzerinde sınırlayıcı etkiler oluşturabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, işletmelerin rekabet güçlerini artırabilmeleri için yöneticilerin örgüt içi ve örgüt dışı ağ ilişkilerini geliştirmeleri, yenilikçi yönetim anlayışını desteklemeleri ve uluslararası pazarlara yönelik stratejik açılımları teşvik etmelerinin işletmelerin sürdürülebilir büyüme ve performanslarına önemli katkılar sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of business managers' social capital and individual innovativeness characteristics on the internationalization level and financial performance of enterprises from the managers' perspective. The research was designed as a qualitative study conducted with senior managers of enterprises engaged in foreign trade activities in Ankara. The data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the MAXQDA software. The findings obtained from the interviews conducted with the managers indicate that managers increase their social capital through networks at different levels and gain access to diverse sources of information, which in turn supports their innovativeness capacities and international market expansion processes. It was observed that managers possessing individual innovativeness characteristics are more effective in coping with uncertainty, evaluating opportunities, and strategic decision-making processes; this situation can also be associated with the internationalization levels of enterprises. It was concluded that the financial performance of enterprises is higher in terms of profitability rates in firms with managers who possess strong social networks and innovative characteristics; that the relationship between internationalization and financial performance is not linear; and that increasing international activities up to a certain level supports financial performance, whereas excessive expansion may create limiting effects on enterprises. Based on the findings, it is suggested that strengthening managers' internal and external network relationships, fostering an innovative management approach, and promoting strategic initiatives toward international markets may contribute significantly to enhancing firms' competitiveness as well as their sustainable growth and financial performance.