Futbol taraftarının spor ürünü tüketme eğilimi ve internet aracılığıyla spor ürünü satın alma niyetlerinin araştırılması
An investigation of football fans' sports product consumption tendencies and online sports product purchase intentions
  1. Tez No: 1021001
  2. Yazar: MUHAMMET RAŞİT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL YURTSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
Özet
Bu çalışma, futbol taraftarlarının spor ürünü tüketme eğilimleri ile internet aracılığıyla spor ürünü satın alma niyetlerinin çeşitli sosyodemografik özellikler, internet kullanım alışkanlıkları ve tüketim davranışları açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel ve kesitsel bir tasarımda yürütülmüş olup çalışmaya 322 futbol taraftarı katılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Spor Ürünü Tüketme Eğilimi Ölçeği ve İnternet Aracılığıyla Spor Ürünü Satın Alma Niyeti Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc testlerinden yararlanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların internet aracılığıyla spor ürünü satın alma niyetlerinin genel olarak düşük düzeyde olduğunu göstermiştir. Buna karşın günlük internet kullanım süresi ve dijital platform üyelik sayısı arttıkça internet aracılığıyla spor ürünü satın alma niyetine ilişkin alt boyut puanlarının yükseldiği belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yalnızca beklenen olumlu duygu ve beklenen olumsuz duygu boyutlarında kadın katılımcıların daha yüksek puanlara sahip olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte tutum, algılanan davranışsal kontrol, arzu ve davranışsal niyet düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca uzun süreli taraftarlık geçmişine sahip bireylerin davranışsal niyet düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Spor ürünü kullanım ve satın alma sıklığı arttıkça tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol, arzu ve davranışsal niyet puanlarının anlamlı düzeyde yükseldiği belirlenmiştir. Sonuç olarak futbol taraftarlarının internet aracılığıyla spor ürünü satın alma niyetlerinin yalnızca bireysel özelliklerden değil, aynı zamanda dijital kullanım alışkanlıkları, taraftarlık düzeyi ve tüketim deneyimlerinden de etkilendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulguların spor pazarlaması alanında faaliyet gösteren kulüp ve kuruluşların dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine football fans' sports product consumption tendencies and online sports product purchase intentions in terms of various sociodemographic characteristics, Internet usage habits, and consumption behaviors. This study was conducted to examine football fans' sports product consumption tendencies and online sports product purchase intentions in terms of various sociodemographic characteristics, Internet usage habits, and consumption behaviors. The research was designed as a quantitative cross-sectional study and included 322 football fans. Data were collected using a Personal Information Form, the Sports Product Consumption Tendency Scale, and the Online Sports Product Purchase Intention Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc tests were employed for data analysis. The level of statistical significance was accepted as p<0.05. The findings revealed that participants' intentions to purchase sports products via the Internet were generally low. However, as the duration of daily Internet use and the number of digital platform memberships increased, the scores of the subdimensions related to online sports product purchase intention also increased. According to gender, female participants scored significantly higher than male participants only in the dimensions of anticipated positive emotions and anticipated negative emotions. It was determined that higher educational levels were associated with increased attitudes, perceived behavioral control, desire, and behavioral intention. In addition, individuals with a longer history of fandom demonstrated higher levels of behavioral intention. As the frequency of sports product use and purchase increased, significant increases were observed in attitudes, subjective norms, perceived behavioral control, desire, and behavioral intention scores. In conclusion, football fans' intentions to purchase sports products via the Internet are influenced not only by individual characteristics but also by digital usage habits, level of fandom, and consumption experiences. The findings are expected to contribute to the development of digital marketing strategies for sports clubs and organizations operating in the field of sports marketing