Neoadjuvan kemoterapi almış HER2+ meme Ca'lı hastalarda PIV skoru ile prognoz arasındaki ilişkinin retrospektif incelenmesi
Retrospective review of the relationship between PIV score and prognosis in HER2+ breast cancer patients who received neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 1021181
  2. Yazar: MUHAMMED HALİL KOLUKISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Onkoloji, Internal diseases, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoterapi (NAK) uygulanmış HER2 pozitif meme kanseri hastalarında pan-immün-inflamatuar değer (PIV) skorunun prognostik önemini araştırmak ve PIV ile sağkalım sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmaya, HER2 pozitif meme kanseri tanısı ile NAK uygulanmış 162 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar verileri, tedavi yanıtları ve sağkalım sonuçları değerlendirildi. NAK öncesi ve operasyon sonrası PIV skorları nötrofil, monosit, trombosit ve lenfosit sayıları kullanılarak hesaplandı. PIV ile genel sağkalım (GS) ve progresyonsuz sağkalım (PS) arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Hastaların medyan yaşı 50 (42–58) yıl idi. Medyan takip süresi 97 ay olarak bulundu. Çalışma süresince 20 hastada ölüm ve 19 hastada progresyon gelişti. ER ve PR pozitifliği ile düşük tümör ve lenf nodu evresi daha iyi sağkalım sonuçları ile ilişkili bulundu. NAK öncesi ve operasyon sonrası PIV skorları genel sağkalım ile anlamlı ilişki göstermedi. Buna karşın NAK öncesi PIV skoru progresyonsuz sağkalım ile anlamlı ilişki gösterdi. ROC analizinde NAK öncesi PIV için kesim noktası ≤152,8 olarak belirlendi ve düşük PIV değerlerinin daha yüksek progresyon riski ile ilişkili olduğu saptandı. Ancak çok değişkenli analizde PIV, progresyonsuz sağkalım açısından bağımsız prognostik faktör olarak gösterilemedi. Çalışmamızda NAK öncesi PIV skorunun progresyonsuz sağkalım ile ilişkili olduğu, ancak genel sağkalımı öngörmede anlamlı bir değer göstermediği saptanmıştır. Elde edilen bulgular, PIV'nin HER2 pozitif meme kanseri hastalarında progresyon riskinin değerlendirilmesinde yardımcı bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmekle birlikte, prognostik değerinin netleştirilebilmesi için daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the prognostic significance of the pan-immuno-inflammatory (PIV) score in HER2-positive breast cancer patients who underwent neoadjuvant chemotherapy (NAC) and to evaluate the relationship between PIV and survival outcomes. This retrospective study included 162 patients diagnosed with HER2-positive breast cancer who underwent NAC. Demographic and clinical characteristics, laboratory data, treatment responses, and survival outcomes were evaluated. Pre- and post-NAC PIV scores were calculated using neutrophil, monocyte, platelet, and lymphocyte counts. The relationship between PIV and overall survival (OS) and progression-free survival (PS) was analyzed using statistical methods. The median age of the patients was 50 years (42–58). The median follow-up period was 97 months. During the study period, 20 patients died and 19 patients experienced disease progression. ER and PR positivity, and lower tumor and lymph node stage were associated with better survival outcomes. Preoperative and postoperative PIV scores did not show a significant association with overall survival. However, the preoperative PIV score showed a significant association with progression-free survival. In ROC analysis, the cutoff point for preoperative PIV was set at ≤152.8, and it was found that lower PIV values were associated with a higher risk of progression. However, in multivariate analysis, PIV could not be shown as an independent prognostic factor for progression-free survival. In our study, it was found that the preoperative PIV score was associated with progression-free survival, but did not show a significant value in predicting overall survival. The findings suggest that PIV may be a helpful biomarker in evaluating the risk of progression in HER2-positive breast cancer patients, but larger sample size and prospective studies are needed to clarify its prognostic value.