Türk müziğinde ara gazel formu: Hamiyet Yüceses örneği
The intermediate gazel form in Turkish music: The example of Hamiyet Yüceses
  1. Tez No: 1021182
  2. Yazar: ENES ÇIBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk müziğinde ara gazel formunu Hamiyet Yüceses örneği üzerinden incelemeyi ve sanatçının bu formdaki icra üslubunu makam yönünden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türk müziğinin gelişim ve aktarım süreçlerinde doğaçlama formların son derece önem teşkil ettiği görülmektedir. Bu açıdan yüzyıllar boyunca çeşitli aktarımlar ile süregelen bu kadim gelenekler içinde bulunan ve ses ile taksim etmek anlamına da gelen gazel okuma pratiği yer almaktadır. Bu formun icracıları söz konusu olduğunda akla ilk olarak hafızlık geleneği ile özdeşleşmiş isimler gelmekte ve formun gelişimine büyük katkı sağladıkları görülmektedir. Kayıt teknolojisinin hayatımıza girdiği ilk yıllarda da bu şekilde devam etmektedir. Cumhuriyet sonrası dönemde icra tarzlarının değişmesi ile birlikte gazel pratiği de yeni vizyon sahibi sanatçılar tarafından yeni teknikler ile okunmaya başlanmış ve uzun süre boyunca bu geleneğin dışında tutulan kadın sanatçılar tarafında da icra edilmeye başlanmıştır. Bu önde gelen kişiler arasında Hamiyet Yüceses gelmektedir. Örnek aldığı Hafız Burhan, Sadettin Kaynak gibi kişilerin aksine gazel formunu şarkılar arasında kendine özgü bir icra anlayışıyla kullanmıştır. Özellikle şarkı aralarında okuduğu gazeller ile halkın büyük ilgisini toplamıştır. Bu çalışmada, literatürde bir boşluk olarak kalan Hamiyet Yüceses'e ait 11 adet ara gazel örneği tespit edilip notaya alınmış; ardından perde, çeşni ve makam analizleri gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak şarkı ve gazel arası geçişler sırasındaki Perde/Çeşni bağlantılarını daha belirgin şekilde anlayabilmek amacı ile MakamNetz modeli kullanılmış olup bulgular diğer analizler ile desteklenmektedir. Tüm analizler sonucunda Yüceses'in gazelleri bir oktav sınırı içerisinde icra ettiği, çeşni kullanımı olarak gazel okumayı tercih ettiği şarkının sahip olduğu makamının ana dizilerini kullandığı tespit edilmektedir Bununla birlikte, incelenen eserlerde gazel icrasının bazı örneklerde şarkının süresinden daha uzun olduğu, bazı eserlerde ise toplam icranın yaklaşık yarısını oluşturduğu görülmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçların, Türk müziğinde gazel formunun teknik analizi ve kadın icracıların bu formdaki rolü üzerine yapılacak gelecek çalışmalara metodolojik bir çerçeve sunması ve alan yazına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish music has evolved through a long historical process shaped by both written and oral traditions. One of its most distinctive characteristics is the preservation of improvisational performance practices, which have played a significant role in the transmission of makam knowledge across generations. Among these practices, the gazel occupies an important place as a vocal improvisational form in which performers demonstrate their musical knowledge, technical ability, and artistic interpretation within the framework of a specific makam. Throughout history, gazel performances have reflected both the stylistic characteristics of their period and the individual identity of the performer, making the form an essential component of Turkish music performance practice. Traditionally, gazel was performed primarily by male Hafız singers who possessed extensive knowledge of makam and religious music traditions. These performers made important contributions to the preservation and development of the gazel repertoire, particularly during the late Ottoman period and the early years of recording technology. Following the establishment of the Republic of Türkiye, however, changes in the musical environment enabled female vocalists to participate more actively in concert life and commercial recordings. Consequently, the gazel tradition gradually expanded beyond its conventional performers and acquired new interpretative approaches. Among the pioneering female vocalists of this period, Hamiyet Yüceses occupies a distinctive place. Unlike earlier masters such as Hafız Burhan and Sadettin Kaynak, she frequently performed gazels between the vocal sections of composed songs instead of presenting them as independent improvisations. This practice gradually evolved into what is now known as the intermediate gazel. By integrating improvisation into composed works, Yüceses established a musical connection between written and spontaneous performance, enriching both the expressive quality and structural continuity of the compositions. Her recordings became highly popular and contributed significantly to the recognition of this performance practice. Although Hamiyet Yüceses is regarded as one of the most influential vocalists of twentieth-century Turkish music, detailed analytical studies focusing specifically on her intermediate gazel performances remain limited. Moreover, because these improvisations were never published in notated form, their structural and modal characteristics have not been systematically documented. This study aims to address this gap by examining Yüceses's intermediate gazels through detailed musical analysis. The primary objective of this research is to investigate the intermediate gazel form through the example of Hamiyet Yüceses and to analyze her performance style in terms of makam structure, melodic organization, and formal characteristics. The study focuses on the relationship between the gazel and the surrounding composition, the modal elements emphasized during improvisation, and the stylistic features that distinguish Yüceses's performances from the traditional gazel practice. The research adopts a qualitative musicological approach based on descriptive and analytical methods. Eleven recordings containing intermediate gazel performances by Hamiyet Yüceses were selected as the research corpus. Since no published transcriptions of these improvisations were available, each gazel was transcribed directly from the original audio recordings. These transcriptions constitute one of the principal contributions of the study by transforming previously undocumented performances into written musical sources. Following the transcription process, each gazel was analyzed in terms of perde (pitch centers), çeşni (modal fragments), melodic progression, phrase structure, cadence points, and overall makam development. Particular attention was given to the relationship between the composed sections and the improvised passages in order to determine how modal continuity was maintained throughout the performance. In addition to conventional makam analysis, the study employs the MakamNetz model to visualize and evaluate modal relationships. This analytical model enables the identification of structural connections between modal regions and provides a systematic representation of makam organization. The analyses were further supported by pitch histograms, melodic contour analyses, and other visual analytical methods, allowing a comprehensive examination of the improvisational process. The analytical findings reveal several consistent characteristics in Hamiyet Yüceses's performances. Her improvisations generally remain within an approximate range of one octave, emphasizing expressive melodic development rather than wide vocal registers or virtuosic display. This limited vocal range contributes to the coherence of the improvisation and facilitates a natural transition back to the composed section of the song. Another important finding is that Yüceses predominantly employs the principal scale structures and characteristic çeşni of the makam associated with the surrounding composition. Rather than introducing distant modulations, she reinforces the existing modal atmosphere by elaborating the essential melodic characteristics of the makam. As a result, the modal identity of the composition is preserved throughout the transition between composed and improvised sections. The analyses also demonstrate that the intermediate gazel functions as an integral structural component rather than a decorative addition. It provides space for individual artistic expression while maintaining the formal continuity of the composition. Furthermore, recurring melodic formulas, phrase endings, and approaches to modal development reveal the presence of a highly recognizable personal performance style. Although each improvisation is unique, these common characteristics demonstrate a consistent artistic approach throughout Yüceses's recordings. Beyond its analytical findings, this research contributes to the documentation of Turkish music's improvisational heritage by presenting transcriptions of previously unnotated performances. It also highlights the important role of female performers in the transformation of the gazel tradition during the Republican period. In conclusion, this study demonstrates that Hamiyet Yüceses developed a distinctive interpretation of the gazel form through the practice of intermediate gazel performance. Her improvisations display structural consistency, strong adherence to makam identity, controlled melodic organization, and successful integration within composed vocal works. By combining transcription, traditional makam analysis, and the MakamNetz model, this thesis proposes a comprehensive analytical framework for future studies on Turkish music improvisation. The findings are expected to contribute to the academic literature on Turkish music performance, makam analysis, and the historical role of female vocalists in the development of the gazel tradition.