Eksizyonel lenf nodu biyopsisi yapılan erişkin hastalarda klinik, laboratuvar, radyolojik ve histopatolojik bulguların değerlendirilmesi ve malignite prediktörlerinin araştırılması: Tek merkezli retrospektif bir çalışma
Evaluation of clinical, laboratory, radiological and histopathological findings and investigation of predictors of malignancy in adult patients undergoing excisional lymph node biopsy: A single-center retrospective study
  1. Tez No: 1021230
  2. Yazar: NESLİ ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ABDULLAH UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Dahiliye Ana Bilim Dalı
Özet
Ömür N., Eksizyonel Lenf Nodu Biyopsisi Yapılan Erişkin Hastalarda Klinik, Laboratuvar, Radyolojik ve Histopatolojik Bulguların Değerlendirilmesi ve Malignite Prediktörlerinin Araştırılması: Tek Merkezli Retrospektif Bir Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2026. Bu retrospektif, tek merkezli çalışmada, 1 Ocak 2015–1 Ocak 2025 tarihleri arasında Hacettepe Erişkin ve Onkoloji Hastaneleri'nde yatan hasta servislerinde değerlendirilmiş ve eksizyonel lenf nodu biyopsisi uygulanmış erişkin hastalarda lenfadenopati etiyolojisi ile maligniteyi öngören klinik, laboratuvar ve radyolojik değişkenler incelendi. Toplam 3315 olgu tarandı; dışlama kriterleri sonrasında 465 hasta analize dahil edildi. Olguların %53,1'i kadın, %46,9'u erkekti ve yaş ortalaması 45,83 ± 16,95 yıl idi. Histopatolojik değerlendirmede hastaların %55,9'unda malign, %42,6'sında benign ve %1,5'inde diğer tanılar saptandı; malign grupta en sık non-Hodgkin lenfoma, benign grupta ise en sık reaktif lenfadenit izlendi. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde yaş, erkek cinsiyet, ele gelen kitle varlığı, jeneralize lenfadenopati, fikse lenf nodu, CRP, LDH ve ultrasonografide heterojenite malignite için bağımsız prediktörler olarak belirlendi. Modelin maligniteyi ayırt etme performansı AUC=0,779 (%95 GA: 0,736–0,821) bulundu. Erkek cinsiyet, ele gelen kitle, jeneralize lenfadenopati, fikse lenf nodu ve heterojeniteden oluşturulan klinik tahmin skorunun AUC değeri 0,717 iken, CRP eklenmesiyle bu değer 0,748'e yükseldi. Bulgular, erişkin yatan hasta popülasyonunda lenfadenopati değerlendirmesinde demografik özellikler, fizik muayene bulguları, inflamatuvar belirteçler ve görüntüleme özelliklerinin birlikte yorumlanmasının malignite riskinin öngörülmesine katkı sağladığını ve eksizyonel biyopsinin tanısal süreçte temel yöntemlerden biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Omur N., Evaluation of Clinical, Laboratory, Radiological and Histopathological Findings and Investigation of Predictors of Malignancy in Adult Patients Undergoing Excisional Lymph Node Biopsy: A Single-Center Retrospective Study, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Specialty Thesis, Ankara, 2026. In this retrospective single-center study, we investigated the etiology of lymphadenopathy and the clinical, laboratory, and radiological variables predicting malignancy in adult inpatients who underwent excisional lymph node biopsy at Hacettepe Adult and Oncology Hospitals between January 1, 2015 and January 1, 2025. Among 3315 screened cases, 465 patients were included after exclusion criteria were applied. Of the patients, 53.1% were female and 46.9% were male, with a mean age of 45.83 ± 16.95 years. Histopathological evaluation showed malignant diagnoses in 55.9%, benign diagnoses in 42.6%, and other diagnoses in 1.5% of cases. Non-Hodgkin lymphoma was the most common malignant diagnosis, whereas reactive lymphadenitis was the most frequent benign diagnosis. In multivariable logistic regression analysis, age, male sex, palpable mass, generalized lymphadenopathy, fixed lymph node, CRP, LDH, and ultrasonographic heterogeneity were independent predictors of malignancy. The multivariable model showed good discriminative performance for malignancy, with an AUC of 0.779 (95% CI: 0.736–0.821). The clinical prediction score based on male sex, palpable mass, generalized lymphadenopathy, fixed lymph node, and heterogeneity had an AUC of 0.717, which increased to 0.748 after adding CRP. These findings suggest that combined evaluation of demographic features, physical examination findings, inflammatory markers, and imaging characteristics may improve prediction of malignancy risk in adult inpatients with lymphadenopathy, while excisional biopsy remains a key diagnostic tool.