Life cycle assessment of high-volume citrus fruits production in a major export-oriented agribusiness
İhracata yönelik büyük bir tarım işletmesinde yüksek hacimli narenciye üretiminin yaşam döngüsü değerlendirilmesi
- Tez No: 1021268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜNGÖRMÜŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde, İzmir'in Seferihisar ilçesinde faaliyet gösteren ve ihracat odaklı büyük bir tarım işletmesiyle iş birliği içinde yürütülen taze mandalina üretimine yönelik beşikten kapıya Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDA) çalışmasını sunmaktadır. Şirket, GLOBAL G.A.P. sertifikalı üretiminin %80'ini dünya genelinde 32 pazara ihraç etmektedir. Fonksiyonel birim 1 ton taze mandalina olarak tanımlanmış; sistem sınırları tarımsal üretim, sulama, hasat, tarladan fabrikaya taşıma, yıkama, soğuk depolama, sarartma, paketleme ve ihracat sevkiyatı öncesi süreçleri kapsamıştır. LCA modeli openLCA v2.3 ve ecoinvent 3.8 veri tabanı kullanılarak geliştirilmiş; fabrika verileri, saha gözlemleri ve doğrudan ölçümün bulunmadığı durumlarda hesaplamaya dayalı tahminlerle desteklenmiştir. Çalışmada 18 çevresel etki kategorisi değerlendirilmiş, özellikle 100 yıllık küresel ısınma potansiyeli (GWP100) olarak ifade edilen iklim değişikliği etkisine odaklanılmıştır. Temel senaryoda iklim değişikliği etkisi, 1000 kg taze mandalina için 172 kg CO₂-eşdeğeri olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, özellikle polipropilen granül ve yüksek yoğunluklu polietilen olmak üzere ambalaj malzemelerinin başlıca çevresel etkiler olduğunu göstermiştir. Amonyum sülfat ve tesis elektriği ise daha düşük ancak ölçülebilir katkılar sunmuştur. Düşük elektrik senaryosu GWP100 üzerinde sınırlı bir azalma sağlamış, elektriğin iklim değişikliği açısından ana katkı kaynağı olmadığını doğrulamıştır. Monte Carlo analizi, polipropilenin hem iklim etkisi hem de model belirsizliği açısından temel belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak bu çalışma, mandalina LCA literatüründeki bölgesel veri boşluğunu doldurmakta ve özellikle ambalaj malzemesi seçimi ile yeniden kullanım stratejileri açısından ihracat odaklı mandalina tedarik zincirlerinde sürdürülebilir iyileştirmeleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a cradle-to-gate Life Cycle Assessment (LCA) of fresh tangerine production developed in collaboration with a major export-oriented-agribusiness in the Seferihisar district of İzmir, Türkiye's Aegean Region. The company exports 80% of its GLOBAL G.A.P. certified output to 32 markets worldwide. The functional unit was defined as 1 tonne of fresh tangerines, and the system boundary covered field-level agricultural production, irrigation, harvesting, field-to-factory transportation, washing, cold storage, degreening, and packaging prior to export dispatch. The LCA model was developed using openLCA v2.3 and the ecoinvent 3.8 database, complemented by factory-specific data, onsite observations, and calculation-based estimates where direct measurements were unavailable. 18 environmental impact categories were assessed, with particular focus on climate change, expressed as global warming potential over 100 years (GWP100). The baseline climate change impact was estimated at 172 kg CO₂-eq per 1000 kg of fresh tangerines. Life cycle impact results showed that packaging materials, particularly polypropylene granulate and high-density polyethylene, represented the main environmental hotspots, whereas ammonium sulfate and facility electricity consumption contributed comparatively smaller but measurable impacts. The low electricity scenario produced only minor GWP100 reductions, confirming that electricity was not a major climate change contributor. Monte Carlo analysis identified polypropylene as the main driver of both climate impact and model uncertainty. Overall, this study fills a region-specific gap in tangerine LCA literature and supports sustainable improvement strategies for export-oriented mandarin supply chains, especially in packaging material selection and reuse.