Kamusal alanın geliştirilmesinde halkla ilişkilerin işlevi
Public relations in the development of public sphere
  1. Tez No: 102127
  2. Yazar: MEHMET SARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
TÜRKÇE ÖZET Halkla ilişkiler alanındaki kuramsal çalışmaları çoğu halkla ilişkiler olgusuyla yönetim perspektifinden ve uygulama yönelimli çerçevede ilgilenmektedir. Ama halkla ilişkiler aynı zamanda sosyal ve kültürel alanları da kapsamakta ve iletişim ve sosyal bilimler alanlarında incelenmeyi haketmektedir. Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler: Kamusal Alanın Geliştirilmesinde Halkla İlişkiler İşlevi başlıklı bu tezin yazılmasmdaki amaç, demokratik sivil toplumun geliştirilmesinde kullanılabilecek bir iletişim işlevi olarak halkla ilişkilere ait bir yorum sunmaktır. Bu tezle Eleştirel Kurama ve habermas'ın burjuva toplumu ve iletişîmsel eylem üzerine kuramlarına dayalı artan sayıdaki araştırmalara bir katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Tezde bazı temel kavramlar ( kamusal ve özel alanlar, sivil toplum, sivil toplum kuruluşları -STK, vb.) tarihsel bir perspektif içinde sunulmakta ve incelenmektedir. Ayrıca temel iletişim modellerinden bazıları (günden kayma, sessizlik sarmalı, dört halkla ilişkiler modeli) baskı gruplarının kamuoyunu nasıl oluşturduğunu açıklamak üzere kullanılmaktadır. Habermas'ın iletişimsel eylem kuramının yalnızca etik bir iletişim kurulmasına değil, aynı zamanda etik bir halkla ilişkiler uygulamasının yürütülmesine yardımcı olacağı kabul edilmektedir. Bu bağlam içinde, sivil toplum örgütlerinin kamusal alana nasıl dahil edilebileceğini göstermek üzere özgün bir sivil toplum halkla ilişkileri modeli üretilmektedir. Habermas'ın tanımladığı anlamda bir halkla ilişkiler tarafından yardım gören bu içerilme muhtemelen radikal demokratik bir kamusal alana doğru evrilmeye yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet Most of the theoretical works in the public relations field deal with the phenomenon from the management perspective and within a practice-oriented framework. But public relations also covers the social and cultural fields, and deserves to be studied in the communication and social sciences. The aim in writing the master thesis titled“Civil Society and Public Relations: Public Relations in the Development of Public Sphere”is to present an interpretation of public relations as a communication function which can be used to develop democratic civil society. The thesis aims to contribute to the increasing number of researches based on Critical Theory and theories of Habermas on bourgeois society and communicative action. The thesis introduce and examine the basic concepts (public and private spheres, civil society, non governmental organizations-NGO's, etc ) in an historical perspective. Also some of the basic communication models (agenda setting, spiral of silence, and four public relations models) are used in order to explain how pressure groups form the public opinion. It is accepted that Habermas' communicative action theory will help not only to build an ethical communication but also to execute an ethical public relations practice. In this context, an original“NGO's public relations model”is produced to show how NGO's may be included in the public sphere. This inclusion which is aided by public relations which is executed in the sense that Habermas defines will possibly lead an evolution towards a radical democratic public sphere.