Turunçgillerde değişik anaç kalem kombinasyonlarında anaçların bitki besin maddeleri alımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 10213
  2. Yazar: İLKİN EMİNE ÜLBEĞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAPLANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IX üz ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada Yerli turunç, Brezilya turuncu, Taiwanica, Yuzu, Benecke Üç Yapraklı, Troyer sitranjı, Carrizo sitranjı, Sitrumelo 1452, Kleopatra mandarini, Kaba limon ve Volkameriana üzerine aşılı 1982 yılında dikilmiş Satsuma, Klemantin ve Fremont mandarinleri; Eütdiken, Interdonato ve İtalyan Kernel i limonları; Marsh Seedless ve Redblush altıntopları ile Yafa, Washington Havel, Valencia ve Koro portakallarının yaprakları ndaki JT (azot), P (fosfor), K (potasyum), Ca (kalsiyum), Kg (magnezyum), Ha (sodyum), Fe (demir), Zn (çinko), Kn (manganez) ve Cu (bakır) düzeyleri 1987 ve 1988 yıllarında 2 yıl süreyle incelenmiştir. çeşitlerin yapraklar ı ndaki bitki besin maddeleri düzeyleri anaçlara göre büyük farklılıklar göstermiş ve genel olarak Taiwanicanm fosfor (P)'dan, Sitrumelo 1452 nin potasyum (E) 'dan, Yerli turuncun kalsiyum (Ca)'dan, Yuzunun demir (Fe) ve manganez (Kn)'den diğer anaçlara göre daha iyi yararlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT This study has been carried out at the Çukurova University» Faculty of Agriculture and Department of Horticulture during 1987-1988. In this research, it has been investigated for 2 years that levels of I (nitrogen), P (phosphorus), K (potassium), Ca (calcium), Kg (magnesium), la (sodium), Fe (iron), Zn (zinc), Kn (manganese) and Cu (copper) on leaves of Satsuma, Clemantine, Fremont mandarins; Ktitdiken, Interdonato and italyan Memeli lemons; Harsh Seedless and Eedblush grapefruits; Shamouti, Washington Havel, Valencia and Koro oranges that were planted in 1982 which have been grafted on sour orange, Brazilian sour orange, Taiwanica, Yuzu, Benecke trifoliata, Troyer citrange, Carrizo ci t range, Citrumelo 1452, Cleopatra mandarin, Sough lemon and Volkameriana. The plant nutrients levels on leaves of varieties have indicated significant differences according to the rootstocks. In general, compared with using the other rootstocks, Taiwanica increased P, Citrumelo 1452 increased K, sour orange increased Ca, Yuzu increased Fe and Kn.