Kavun (Cucumis melo var. inodorus ve reticulatus) ve karpuzda (Citrullus lanatus (thunb.) mansf) ışınlanmış polenle uyartılan in situ partenogenetik embriyolardan in vitro kültürü ile haploid bitki eldesi
  1. Tez No: 10212
  2. Yazar: NEBAHAT GÜRSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
“”VI" ö Z Bu çalışmada iri meyveli kavun çeşitleri iCucuuds mİQ var. iaodarue ve Cucumie mala var. reticuiatus) tüe karpuzda iCltrullue laaatuts (Thunb) mansf.) ışınlanmış polenlerle toz lamadan eonra partenogenetik haploid embriyoların elde edilmesi ve bunların bitkiye dönüştürülmesi araştırılmıştır. Kavunda K ışınının Co6° kaynağının 300 gray dozu ile ışınlanmış polenlerle toslamadan 3-4 hafta 6onra koparılan olgunlaşmamış meyvelerdeki embriyolar alınırken, karpuzda meyve hasatları toz lamadan uouraki 2. haftadan 5. haftaya kadar devam etmiştir. Karpuz türü için aynı zamanda farklı kültür ortamları, farklı ışın dozu ve 6icaklık uygulaması gibi özel ön uygulamalar da yapılmıştır. Araştırma bulgularına güre. kavunda iuu tunuMUuiu atuiaiyu «ı^^t »u yüksek oranda Ananas çeşidinde 2.34 bulunurken, bunu sırasıyla 1.61 ile Kırkağaç, 1.46 ile Haeanbey, 1,30 İle Yuva ve 1.11 İle Galia Fi İzlemiştir. Karpuzda ise % embriyo sayısı kavuna göre çok daha yükaek bulunurken, oluşan embriyoların çok farklı tiplerde olduğu ve embriyoların bitkiye dönüşüm sıklığının çok düşük olduğu gözlenmiştir. Çalışmadan 327 adet kavun ve 17 adet karpuz bitkisi elde edilmiştir. Kavunda en İyi sonuçlar 26 Hisan - 10 Mayı 6, karpuzda ise 31 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VII- ABSTBACT In this study, the production of partenogenetic haploid embryos la large-fruited melon cultlvars (Cucumls mala var. inodorus and Cucumls mala var. retlGul&tus) and watermelon (Citrullus lamtus (Thunb) Hansf.) following the pollination with irradiated pollens and plant regeneration have been studied. In melon, while embryos in immature fruits harvested 3-4 weeks after pollination with pollens irradiated with 300 gray dose of Coao source of ¥ rays, in watermelon fruit harvests have continued from second to fifth weeks following pollination, For watermelon, special pre-treatmens like different culture media, different radiation dose and heat treat mens were done. According to research results, in melon embryo number per 100 seeds was highest in Ananas cultivar (2.34), this was followed by Kırkağaç (1.61), Hasanbey (1.46), Yuva (1.30) and Galia Fi (1.11). In watermelon % embryo number was found higher than melon, but it was observed that the embryos were different and the regeneration rate was lower. From this study 327 melon and 17 watermelon plants wera obtained. Tim beat r«sult« in inulon were obtained between 26 April and 10 May, and in watermelon between 31 Kay and 13 June.