Bradikinezi ölçümünde akıllı telefon sensörü verilerinin kullanımı
Use of smartphone sensor data in measuring bradykinesia
  1. Tez No: 1021302
  2. Yazar: GÖKSEL ÇILGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Parkinson hastalığında bradikinezinin tüketici düzeyinde bir akıllı telefonun ivmeölçeri kullanılarak nesnel ve erişilebilir biçimde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İki merkezde yürütülen kesitsel geçerlik çalışmasına idiyopatik Parkinson hastalığı tanılı 45 hasta ve 6 sağlıklı birey olmak üzere 51 katılımcı, ilaç etkisinin sürdüğü dönemde alınmıştır. Dirsek fleksiyon-ekstansiyon, önkol pronasyon-supinasyon, kol salınımı, bacak salınımı ve pelvis hareketinden oluşan beş protokol sırasında ivme verileri kaydedilmiş; sinyaller 1-4 Hz bandında filtrelenerek sarsım, ivme ve hız temelli kinematik metrikler türetilmiştir. Elde edilen metrikler, Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği bradikinezi alt maddeleriyle Spearman korelasyonu ve eşik geçişlerine dayalı ROC analizi ile karşılaştırılmıştır. Akıllı telefon ivmeölçer verilerinin bradikinezi şiddetini ayırt edebilecek düzeyde geçerli metrikler ürettiği görülmüştür. En güçlü ilişki dirsek fleksiyon-ekstansiyon hareketinde elde edilmiş; filtrelenmiş ve ortalama düzeltmeli sarsım karekök ortalama kare metriği parmak vurma bradikinezisi ile r=-0,737 (p<0,01) düzeyinde korelasyon göstermiştir. Aynı metrik, parmak vurma bradikinezisinin şiddet geçişlerini ayırt etmede en yüksek performansı sergilemiş; eğri altında kalan alan değerleri 0→1 geçişinde 0,905 ve 2→3 geçişinde 0,912 olarak bulunmuştur. Dirsek fleksiyon-ekstansiyon hareketi, tüm protokoller arasında en güçlü ve en tutarlı performansı sergilemiş; bu üstünlük, ara eklem konumunun distal tremor gürültüsünden ve proksimal rijidite etkisinden görece bağımsız temiz bir bradikinezi sinyali sağlamasıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın özgün yönü, standart ölçek dışı bir hareket olan dirsek fleksiyon-ekstansiyonunun protokole eklenmesi ve tek bir taşınabilir cihazla çok bölgeli, çok metrikli nesnel bradikinezi değerlendirmesinin gösterilmesidir. Bulgular, akıllı telefon temelli kinematik ölçümün klinik bradikinezi değerlendirmesine tamamlayıcı nesnel veri sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate bradykinesia in Parkinson disease objectively and accessibly using the accelerometer of a consumer-grade smartphone. In a two-center cross-sectional validation study, 51 participants, comprising 45 patients with idiopathic Parkinson disease and 6 healthy individuals, were assessed during the on-medication period. Acceleration data were recorded during five protocols consisting of elbow flexion-extension, forearm pronation-supination, arm swing, leg swing, and pelvic movement; signals were filtered in the 1-4 Hz band and jerk, acceleration, and velocity-based kinematic metrics were derived. The metrics were compared with the bradykinesia subitems of the Unified Parkinson Disease Rating Scale using Spearman correlation and threshold-based ROC analysis. Smartphone accelerometer data were found to produce valid metrics capable of discriminating bradykinesia severity. The strongest association was obtained for the elbow flexion-extension movement; the filtered and mean-corrected jerk root mean square metric correlated with finger-tapping bradykinesia at r=-0.737 (p<0.01). The same metric exhibited the highest performance in discriminating the severity transitions of finger-tapping bradykinesia, with areas under the curve of 0.905 for the 0→1 transition and 0.912 for the 2→3 transition. Elbow flexion-extension exhibited the strongest and most consistent performance among all protocols; this superiority was attributed to the intermediate-joint location providing a clean bradykinesia signal that is relatively independent of distal tremor noise and proximal rigidity effects. The original aspect of this study is the addition of elbow flexion-extension, a movement outside the standard scale, to the protocol and the demonstration of multi-region, multi-metric objective bradykinesia assessment with a single portable device. The findings suggest that smartphone-based kinematic measurement may provide complementary objective data for clinical bradykinesia assessment.