Sağlık bilimleri fakültesinde okuyan kız öğrencilerinin meme kanserine yönelik bilgi düzeyleri ile kendi kendine meme muayenesi sağlık taramalarına yönelik inançları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between breast cancerknowledge levels and beliefs towards breast self-examination health screenings of female students studying at the faculty of health sciences.A surgical clinic study
  1. Tez No: 1021321
  2. Yazar: FİLİZ KİP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan kız öğrencilerin meme kanserine yönelik bilgi düzeyleri ile Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) sağlık inançları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki araştırma, Şubat – Nisan 2026 tarihleri arasında İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki farklı bölümlerinde öğrenim gören 710 kız öğrenciyle yürütülmüştür. Veriler; Sosyodemografik Özellikler Formu, Geniş Kapsamlı Meme Kanseri Bilgi Testi (GKMKBT) ve Türkçe Champion Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (TSİMÖ) kullanılarak toplanmış; SPSS 22 programı kullanılmış; bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21,01±2,32 olup %98,3'ü bekardır. GKMKBT toplam puan ortalaması 13,03±2,88'dir. TSİMÖ alt boyut puanları sırasıyla: Duyarlılık 7,05±2,44, ciddiyet 21,37±5,29, yarar 15,71±3,45, engel 25,91±7,02, güven 32,09±7,91 ve sağlık motivasyonu 26,73±4,71'dir. Öğrencilerin %62,4'ü KKMM hakkında bilgiye sahibiyken, her ay düzenli muayene yapanlar %10,8'dir. Bölüm ve sınıflara göre bilgi testi ve sağlık inancı puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Korelasyon analizinde, meme kanseri bilgi düzeyi arttıkça KKMM yarar (r=0,214, p<0,001) ve güven (r=0,145, p<0,001) algılarının arttığı; engel algısının ise (r=-0,276, p<0,001) azaldığı görülmüştür. Sonuç: Öğrencilerin meme kanseri hakkında genel bilgi düzeyleri ve tedavi edilebilirliğe olan inançları arttıkça; taramaların yararına olan inançları ve kendilerine olan güvenleri artmakta, buna karşın taramalara yönelik algıladıkları engeller ile hastalığın ciddiyetine yönelik endişeleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional study evaluated the relationship between breast cancer knowledge and health beliefs regarding Breast Self-Examination (BSE) among female health sciences students. Conducted between February–April 2026, the study included 710 female students at an Istanbul foundation university. Data collected via Sociodemographic Form, Comprehensive Breast Cancer Knowledge Test (CBCKT), and Champion's Health Belief Model Scale (CHBMS) were analyzed using SPSS 22 via t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests. Participants' mean age was 21.01 ± 2.32 (98.3% single). Mean CBCKT score was 13.03 ± 2.88. CHBMS subscale means were: susceptibility 7.05 ± 2.44, seriousness 21.37 ± 5.29, benefits 15.71 ± 3.45, barriers 25.91 ± 7.02, confidence 32.09 ± 7.91, and health motivation 26.73 ± 4.71. While 62.4% knew about BSE, only 10.8% performed it monthly. Knowledge and health belief scores varied significantly by department and class level (p < 0.05). Correlation analysis showed that higher knowledge levels increased BSE benefits (r = 0.214, p < 0.001) and confidence (r = 0.145, p < 0.001) scores, while decreasing barriers (r = -0.276, p < 0.001). Higher breast cancer knowledge and treatability beliefs enhance screening benefits and self-confidence, while reducing perceived barriers and disease severity anxieties.