Sağlık bilimleri öğrencilerinin doğum şekli tercihlerine ilişkin görüşleri
The opinions of health sciences students regarding their birth TYPE style preference
- Tez No: 493319
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, sağlık bilimlerinde okuyan öğrencilerin doğum şekli tercihlerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. 15 Mart- 15 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Medipol Üniversitesi tıp ve sağlık bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerden 96 tıp, 157 hemşirelik, 85 ebelik ve 71 fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde okumakta olan toplamda 409 öğrenci örneklem kapsamına alınmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu ve literatür taranarak hazırlanan Doğum Şekli Tercihlerine İlişkin Soru Formu kullanılarak elde edilmiştir. Öğrencilere veri toplama araçları, araştırmacı tarafından karşılıklı görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Ankete katılan sağlık bilimleri öğrencilerinin yaş aralığı 18-28 olup ortalama 21,6±2,11 olarak belirlenmiştir. Büyük çoğunluğun %85,3 (n=349) kadın doğum ile ilgili ders aldığını bu öğrencilerin de çoğunluğu %78,2 (n=349) ders kapsamında hastanede uygulama yaptığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a descriptive, cross-sectional, and correlational study to determine the opinions of students in the health sciences about the birth style preferences. Between 15 March and 15 April 2016, 409 students studying in 96 medical, 157 nursing, 85 midwifery and 71 physiotherapy and rehabilitation departments from faculty of medical and health sciences in Istanbul Medipol University were taken into the sample. The data were obtained by using the Demographic Information Form and the Questionnaire Form on Birth Chart Preferences prepared by reviewing the literature. The instruments were filled out by the students in paper-pencil format during the interview with the researcher. The age range of the health sciences students who participated in the survey was determined as 21,6 ± 2,11 with a mean of 18-28. %85,3 (n = 349) of the majority of the students took courses on gynecology, and %78,2 (n = 349) of them said that they practiced in the hospital.