El-Hâcc İbrâhîm Hadîkatü'l-Beyân(inceleme-metin)
El-Hâcc İbrâhîm Hadîkatü'l-Beyân (a study and text)
- Tez No: 1021332
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
El-Hâcc İbrâhîm, 19. yüzyılda dil alanındaki çalışmalarıyla bilinen önemli isimlerden biridir. Özellikle Arapçayı Türklere daha kısa sürede ve daha etkili bir biçimde öğretebilmek için oldukça fazla mesai harcamış, bu amaçla okul kurmuş ve birçok eser kaleme almıştır. Bu eserlerden biri olan Hadîkatü'l-Beyân, iki cüz hâlinde 1298/1881 tarihinde 144 sayfa olarak basılmıştır. Belâgatın yalnızca fesâhat ve meânî bahislerinin konu edildiği eser, klasik belâgat çizgisinde olup dili ve üslubu sebebiyle döneminde çok fazla eleştiri de almıştır. Bu tezde elHâcc İbrâhîm'in hayatı, eserleri ve eğitimci yönü hakkında bilgi verilmesi, Hadîkatü'lBeyân'ın transkripsiyonunun yapılması ve eserin Türkçe belâgat kitapları arasındaki konumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
El-Hâcc İbrâhîm is one of the prominent figures of the 19th century known for his work in the field of linguistic studies in the 19th century. He dedicated significant effort, ın particular devoted a great deal of effort to teaching Arabic to Turks in a shorter time and more effectively, to this end, he founded a school and authored numerous works. One of these works, Hadîkatü'lBeyân, was published in two volumes on 1298/1881, comprising 144 pages. The work, which focuses exclusively on the topics of eloquence (fesâhat) and meaning (meânî) within the field of rhetoric, follows the classical rhetorical tradition; however, it also drew considerable criticism during its time due to its language and style. The aim of this thesis is to provide information about el-Hâcc İbrâhîm's life, works, and role as an educator; to transcribe Hadîkatü'l-Beyân; and to evaluate the work's position among Turkish books on rhetoric.