Sosyal medya kullanımı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide varoluşsal endişenin aracı rolü
The mediating role of existential anxiety in the relationship between social media use and depressive symptoms
  1. Tez No: 1021531
  2. Yazar: CEMRE KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 18-50 yaş arası yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide varoluşsal endişenin aracı rolü ele alınmaktadır. Ayrıca bu temel değişkenlerin çeşitli demografik özelliklerle ilişkisi de değerlendirilmiştir. İlişkisel tarama modeline dayanan çalışmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 420 gönüllü oluşturmuştur. Verilerin analiz sürecinde bağımsız örneklemler t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmış; aracılık modeli ise Hayes Process Macro eklentisiyle test edilmiştir. Analiz sonuçları, sosyal medya kullanımının varoluşsal endişeyi anlamlı düzeyde artırdığını, ancak depresif belirtiler üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Kurulan modelde, varoluşsal endişenin sosyal medya kullanımı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide tam aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Demografik bulgular; genç yetişkinlerin, kadınların, bekarların, çalışmayanların ve alt gelir grubundaki bireylerin sosyal medya kullanım yoğunluğu ile varoluşsal endişe düzeylerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, sosyal medyanın doğrudan çökkünlük yaratmaktan ziyade, varoluşsal kaygıları tetikleyerek dolaylı yoldan depresif belirtilere zemin hazırladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present research aimed to examine the mediating role of existential anxiety in the relationship between social media usage and depressive symptoms within a sample of adults aged 18 to 50. Furthermore, the interplay between these core variables and various demographic characteristics was evaluated. Employing a correlational research design, the study comprised 420 volunteers residing in Turkey, selected through convenience sampling. The data were analyzed using independent samples t-tests, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson correlation coefficients; mediation analysis was performed utilizing the Hayes Process Macro. The findings demonstrated that while social media usage significantly exacerbated existential anxiety, it did not exert a significant direct impact on depressive symptoms. Within the hypothesized model, existential anxiety was found to function as a full mediator in the association between social media use and depressive symptoms. Demographic findings revealed that both the intensity of social media use and levels of existential anxiety were higher among young adults, females, single individuals, the unemployed, and individuals in lower income groups. In conclusion, the results suggest that social media does not directly induce clinical depression; instead, it triggers existential concerns, thereby indirectly fostering a predisposition toward depressive symptomatology.