Multi-modal hub location and resource allocation for post-earthquake logistics under damage-integrated demand: The 2023 Kahramanmaraş case
Hasar-entegre talep altında deprem sonrası lojistik için çok-modlu hub yerleşimi ve kaynak tahsisi: 2023 Kahramanmaraş vakası
- Tez No: 1021751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE BEREKETLİ ZAFEIRAKOPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
2023 Kahramanmaraş depremi on bir ilde felaket düzeyinde hasara yol açmış ve 50.783 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Afet sonrası değerlendirmeler, kritik ilk 24 saatteki yetersiz lojistik koordinasyonun önlenebilir ölümlere katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu tez, deprem sonrası insani yardım lojistiğinde çok-modlu hub yerleşimi ve kaynak tahsisi için bir Karma Tamsayılı Kuadratik Kısıtlı Programlama (MIQCP) çerçevesi geliştirmektedir. Çerçeve, birbirine entegre üç katman üzerine inşa edilmiştir. Afet öncesi sistem katmanı, devlet kurumları, STK'lar, özel sektör ve uluslararası kuruluşları farklı güvenilirlik parametreleriyle kayıt altına alarak kaynak envanteri, seferberlik süreleri ve koordinasyon maliyetlerini önceden tanımlamaktadır. Gerçek zamanlı entegrasyon katmanı, Ulusal Afet Yönetim Otoritesi (NDMA; Türkiye'de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı: AFAD) hasar sınıflandırma verileri ve Ulusal Karayolları İdaresi (NRA; Türkiye'de Karayolları Genel Müdürlüğü: KGM) yol durum bilgileriyle modeli besleyerek dinamik hub erişilebilirlik puanlaması yaparak optimal seçime olanak tanır. Optimizasyon ve tahsis motoru ise bu girdileri kullanarak önceden konumlandırılmış tesisler (havalimanları, stadyumlar, lojistik merkezler) arasından optimal hub konumlarını seçmekte ve kaynakları hava, deniz ile kara taşıması üzerinden altı saatlik periyotlarda tahsis etmektedir. Nüfus yoğunluğuna dayanan geleneksel modellerin aksine, AFAD sınıflandırmalarına dayalı hasar-entegre talep tahmini, gereksinimleri doğrudan yapısal hasar kategorilerine bağlamaktadır: çökmüş binalar hayat kurtarıcı ekipman ihtiyacını (ağır makine, jeneratör, kesme aletleri), ağır ve orta hasarlı yapılar yaşam sürdürücü malzeme gereksinimlerini (gıda, su, barınak, hijyen malzemeleri, tıbbi kitler) belirlerken, hasarlı altyapı onarım malzemeleri almaktadır. Kuadratik ceza fonksiyonları, nüfus büyüklüğünden bağımsız olarak küçük toplulukların marjinalleşmesini önleyerek adil dağılımı matematiksel olarak güvence altına almaktadır. Çerçeve aynı zamanda etkilenen bölgelerdeki talep karşılanma oranlarının ve kaynak tahsis düzeylerinin izlenmesini sağlayarak insani yardım operasyonlarına şeffaflık kazandırmaktadır. Etkilenen yedi ilçeyle gerçekleştirilen doğrulama, gerçek müdahaleye kıyasla %66 daha yüksek hayat kurtarıcı kaynak kapsamı ve %41 daha iyi dağıtım eşitliği elde edildiğini göstermektedir. Yapılan duyarlılık analizleri, talep tahmin doğruluğunun, kaynak kapasitesi yönetiminin ve yardım ekipleri için oluşturulan hızlandırılmış koordinasyon koridorlarının kritik parametreler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The 2023 Kahramanmaraş earthquake caused catastrophic damage across eleven provinces, resulting in 50,783 fatalities. Post-disaster assessments revealed that inadequate logistics coordination during the critical first 24 hours contributed to preventable deaths. This thesis develops a Mixed-Integer Quadratically Constrained Programming (MIQCP) framework for multi-modal hub location and resource allocation in post-earthquake humanitarian logistics. The framework is built upon three integrated layers. The pre-disaster system layer registers governmental agencies, non-governmental organizations, private sector actors, and international organizations with heterogeneous reliability parameters, pre-defining resource inventories, mobilization times, and coordination costs. The real-time integration layer feeds National Disaster Management Authority (NDMA; Türkiye's AFAD) damage classification data and National Road Authority (NRA; Türkiye's General Directorate of Highways, KGM) road condition information into the model, enabling dynamic hub accessibility scoring. The optimization and allocation engine utilizes these inputs to select optimal hub locations from pre-positioned facilities (airports, stadiums, logistics centers) and allocates resources across air, sea, and ground transportation modes in six-hour periods. In contrast to traditional models based on population density, the damage-integrated demand forecasting approach links resource requirements directly to structural damage categories: collapsed buildings determine life-saving equipment needs (heavy machinery, generators, cutting tools), heavily and moderately damaged structures indicate life-sustaining supply requirements (food, water, shelter, hygiene materials, and medical kits), while damaged infrastructure receives restoration materials. Quadratic penalty functions mathematically enforce equitable distribution by preventing the marginalization of small communities regardless of population size. The framework further provides traceability and transparency in humanitarian operations by enabling continuous monitoring of demand satisfaction rates and resource allocation levels across affected districts. Validation conducted with seven affected districts demonstrates 66% higher life-saving resource coverage and 41% better distribution equity compared to the actual response. Sensitivity analyses identify demand forecast accuracy, resource capacity management, and accelerated coordination corridors for relief teams as the critical parameters governing model performance.