Gelişme ve nüfus sorunu olarak göç olgusu
- Tez No: 102184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada gelişme ve nüfus sorunu olarak iç göç olgusu incelenmektedir. Nüfus artışı, gelişme ve iç göç arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Nüfus artışı ve ekonomik gelişmeyle birlikte iç göç sorunu artmıştır.Gelişmekte olan ülkelerde kırsal kesimden kente doğru yoğun bir şekilde iç göç yaşanmaktadır; bunun sonucunda kentleşme artmaktadır. Bir ülkedeki toplumda, modernleşmenin içeriğini oluşturacak tüm toplumsal değişimler ancak kentlerde gelişmektedir. Kentleşme sanayileşmenin de bir sonucudur. Kentleşme parasal ve işgücü biriktirimlerini sağlamakta ve bu karşılıklı ilişkiler sonucunda sanayileşme hızlanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde nüfusun belli bölgelerde yoğunlaşması ve belli merkezlerin gelişmesi sonucunda bölgesel dengesizlik ortaya çıkmaktadır. Gelişme sürecine girmiş bölgeler, diğer bölgeler üzerinde gelişmeyi durdurucu etkilerde bulunmaktadır. Bu olumsuz etkilerden en önemlisi az gelişmiş bölgelerden gelişmiş bölgelere doğru yönelen göç hareketidir. Bu göçler yoğun nüfuslu bölgelerin ve nüfus yoğunluğu az olan bölgelerin daha belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Türkiye'de ise kırsal kesimden kentlere doğru olan göçün nedenlerinin başında ekonomik nitelikli olanlar gelmektedir. Türkiye'de kentleşmenin sonucu olan gecekondulaşma, süreklilik kazanmış bir olgu durumundadır. Türkiye'de bölgesel dengesizlik sonucunda bölgeler arasında gelir dağılımında adaletsizlik mevcuttur. Türkiye'de iç göç 1950 yılından itibaren hızlanmaya başlamıştır; son yıllarda nüfus artışı, demografik hareketlilik ve bu hareketliliğe bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar artmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; the domestic migration as development and population has been studied. It's known that there is a important relationship between increasing of population, development and domestic migration. It has been domestic migration from rural region to urban region intensely in developing countries; urbanization is being increased at the result of this migration. All the social changes involves the modernization developes in the urban and a society in a country. Urbanization is the result of industrialization as well. Urbanization provides monetary and labor accumulation and gets fast industrialization at the result of this relationship. ** The regional unequality seems at the result of intensive of population in the some region and development of some regions. The developing regions affect of the development of some regions. The developing regions affect of the development another regions negative. The most important effect is migration from less developed region to developed region. This migrations provide to be seem of intensive population region and less intensive population region. The most important reason of domestic migration from rural region to urban region is economic in Turkey. The result of urbanization is squat and this became continuously in Turkey. The domestic migration becomes fast from 1950 in Turkey; increasing population, demografic movement and issue of this movement have been increased in last years.