Muğla Üniversitesi erkek öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara sahip olan ve olmayanların, fiziksel uygunluk ve antropometrik özellikleri ile spor yapma alışkanlıklarının karşılaştırılması
- Tez No: 102183
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı, Muğla Üniversitesi erkek öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara sahip olan ve olmayanların fizyolojik özellikleri ve antropometrik yapılarının belirlenmesi ve spor yapma alışkanlıklarının karşılaştınlmasıdır. Bu amaçla aşağıda belirtilen metotlarla ölçümler yapılmıştır. Bunlar; yaş, boy, kilo, esneklik, vital kapasite aerobik ve anaerobik güç, pençe kuvveti, bacak ve sırt kuvveti vücut yağ yüzdesi, reaksiyon zamanı ve antropometrik ölçümlerdir (n = 113). Bu ölçümler ışığında deneklerin spor yapıp yapmama durumuyla zararlı alışkanlıklara sahip olup olmama durumlarının anlamlılık düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Spor yapıp zararlı alışkanlığa sahip olan ve olmayanların; subscapula, biceps, göğüs skinfold ölçümlerinde, kol açıklığı ve tüm kol uzunluk ölçümlerinde, bacak kuvvetinde, sağ el ses ve sol el ışık reaksiyon zamanı ölçümlerinde ve 50 m koşu testlerinde bir anlamlılık görülmektedir. Spor yapmayan zararlı alışkanlığa sahip olan ve olmayanların; subscapula, biceps, abdomen skinfold ölçümlerinde, tüm kol, tüm bacak ve ayak bileği uzunluk ölçümlerinde, sol pençe ve sırt kuvvetinde, sol el ışık reaksiyon zamanı ölçümlerinde, 50 m ve 12 dk koşu testlerinde bir anlamlılık söz konusudur. Zararlı alışkanlığa sahip olup spor yapan ve yapmayanların; subscapula, triceps, biceps, suprailiak, abdomen ve uyluk skinfold ölçümlerinde, sağ pençe, sol pençe, bacak, sırt ve sıçrama kuvvetlerinde, sağ el ses ve sol el ışık reaksiyon zamanı ölçümlerinde ve 12 dk koşu testlerinde anlamlı bir ilişki söz konusudur. Zararlı alışkanlığa sahip olmayan spor yapan ve yapmayanların; subscapula, triceps, biceps, suprailiak ve abdomen skinfold ölçümlerinde, göğüs ve uyluk uzunluk ölçümlerinde, sağ pençe, sol pençe, bacak, sut ve sıçrama kuvvetlerinde, sağ el ses ve sol el ışık reaksiyon zamanı ölçümlerinde anlamlı bir ilişki görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The main objective of this study is to determine be have and not be have the harmfull habits of Mugla University men student's physiological characteristic and anthropometric situations and to compare them doing sports habits. For his reason, for evaluating results, some physiological and anthropometric measurement were used. These are; height, weight, streching, vital capacity, aerobic and anaerobic power, hand and leg strength, back strength, body fat percentage, anthropometric measurement and reaction times (n=l 13). Also in this study we have tried. There is a significand difference, with doing sport and having harmfull habits peoples measurement of subscapula, biceps, chest, skinfold measurement, arm long, leg strength, right hand voice and left hand light reaction time and 50 meter run test. Also there is a significand difference with not doing sport and having and not having harmfull habit peoples measurements of subscapula, biceps, abdomen skinfold measurements, all arm and all leg and foot wrist's height measurements, left hand and back strenght, left hand light reaction time and 50 meters and 12 minute Cooper run tests. There is a significan difference when we compare with having harmfull habits and doing sports and not doing sport's people measurements of subscapula, triceps, biceps, suprailiac, abdomen, thigh skinfold measurement, right hand and left hand strength, leg and back strength, vertical jump, right and left hand light reaction time and 12 minute Cooper run tests. When we compare with having harmfull habits and doing sport and not doing sport, there is a significan difference at subscapula, suprailiac, and abdomen skinfold measurements, chest and thigh height measurements, right and left hand strength, leg and back strength, vertical jump, right hand voice and left hand light reaction time measurements.