Hastahane ve şehir atıksularından izole edilen enterobacteriaceae grubu bakterilerde III. kuşak cephalosporin dirençliğinin dağılımı ve farklı sıcaklıklardaki hareketli ve durgun besi ortamları ile zoogloea ramigera...
  1. Tez No: 10225
  2. Yazar: BURHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ill ÖZ: Bu çalışmada, Hastahane ve Şehirlr atıksularının içerdiği Enterobacteriaceae grubuna ait bakterilerin, III. kuşak Cephalosporin grubu antibiyotiklere karsı gösterdikleri dirençiilik frekansları araştırılmış, ve farklı su sıcaklıklarının dirençlilik dağılımındaki rolleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu bakterilerde, dirençliliğin Plasmide bağlı olup olmadığının belirlenmesi için, Akridin Orange ile dirençlilik eliminasyonu testleri yapılmış ve farklı cins bakteriler arasında Plasmid transferi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, dirençlilik transferinde Zoogloea ramigera bakterisini, besi ortamına karıştırmanın ve farklı sıcaklık değerlerinin etkileri araştırılmıştır. Buna göre, sıcaklık düşüşünün frekansı da düşürdüğü, hastahane atıksuyunun şehir atıksuyuna göre dirençlilik dağılımında daha etkin olduğu bulunmuştur. Zoogloea bulunan ortamda transfer meydana gelmezken, karıştırmanın ve ortam sıcaklığındaki düşmenin transferi olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
17 ABSTRACT Resistance frequency of Enterobacteriaceae group bacteria, present in hospital and urban wastewaters, againts third generation Cephalosporin group antibiotics and the role of temperature an resistance distribution were investigated in the present study. Acridin orange resistance elimination tests ware carried out in order to determine whether the resistance was dependant on plasmlds. Plasnid transfer was accaniplished between different genus of bacteria. Effects of Zoogloea mixing culture medium and temperature on resistance transfer were also studies. Frequency decreased with decreasing temperatures. Hospital wastewater was more effective on resistance distribution than the urban wastewater. Transfer was negatively effected by mixin and decrease in temperature, 8b transfer was achieved in jsaedla with Zoogloea ramigera