Bakırın Cyprinus carpio ve Tilapia niloticada doku ve organlardaki birikimi ile mortalite üzerine etkisi
Accumulation of copper in tissues and organs of cyprinus carpio and tilapia nilotica and effect of copper on mortality
  1. Tez No: 10226
  2. Yazar: FERİT KARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Aynı ortam koşullarında Cyprinus carpio ve Ti lapia ni 1 otica' nın doku ve organlarındaki bakır birikimi dört farklı ortam derişiminde (0.01, 0.1, 1.0 ve 10.0 ppm Cu) ve beş farklı zaman sürecinde (10,20, 30, 45 ve 60 gün) bel ir lenmiştir. Deneyler süresince 10.0 ppm Cu ortam derişimi dışında iki türde de mortalite gözlenmemiştir. Aynı ortam derişimi ve sürede C. carpio' nun doku ve organlarında, T. ni l otica' ya oranla daha yüksek düzeylerde bakır birikmiştir. Her iki türde de bakırın doku ve organlardaki birikimi, ortam derişimi ve süre arttıkça artmıştır. Bakır birikimi bakımından doku ve organlar arasında aşağıdaki ilişkiler bulunmuştur; C. carpio : Karaciger> Dalak> Mide> Barsak> Solungaç> Kas T. ni 1 otica; Dalak> Karaciğer> Barsak> Mide> Solungaç> Kas.
Özet (Çeviri)
Yi ABSTRACT Accumulation of copper in various tissues and organs of Cyprinus carpio and Ti lapia ni 1 otica was tested over 10, 20, 30, 45 and 60 days periods at concentrations of 0.01, 0.1, 1.0 and 10.0 ppm Cu. No mortality was observed in either species except at 10.0 ppm Cu. Higher levels of copper were recorded in the tissues and organs of C. carpio, compared with that of T. ni 1 otica. Tissue and organ accumulation of copper in both species increased with increasing contact with a particular copper solution and with increasing copper concentrations in the medium. Following relationship was found between the tissues and organs in accumulating copper ; C. carpio :Liver> Spleen> Stomach> Intestine> Gills> Muscle T. ni 1 otica;Spleen>Liver>Stomach> Intestine> GiIIs> Muscle,