1711 Prut Seferi'nin lojistik faaliyetleri
Logistic provisionings of Prut Campaign 1711
  1. Tez No: 102351
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN VARLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
VI ÖZET Bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu'nun XVIII. yüzyılın ilk büyük seferi olan Prut Seferi'ne hazırlanmasmı konu almaktadır. Araştırmada, sefer için yapılan hazırlıkların, âdeta klasikleşmiş olan bir“sefer yönetim sistemi”ile savaş coğrafyası üzerinde uygulanması ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu sistem,“insan gücü seferberliği”,“alt yapı faaliyetleri”ve“iaşe-mühimmat ikmali”adları altındaki ûç ana lojistik organizasyondan meydana gelen bir koordinasyon bünyesinde ele alınmıştır.“Giriş”bölümünde, Rusya'nın sıcak denizlere inme politikasının ilk ciddî teşebbüsleri ve Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalamak için Hristiyan tebaya yapılan din propagandalarının ilk plânlı uygulamalarına değinilmiş ve Prut Seferi'nin sebepleri ve sonuçları itibarıyla Avrupa ile Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olduğu izah edilmeye çalışılmıştır.“Birinci Bölüm”de, sefer için insan gücü seferberliği ve silâhlı kuvvetler ile geri hizmet gruplarının lojistik faaliyetlere yaptığı katkılar anlatılmıştır.“İkinci Bölüm”de, lojistik ikmalin en hızlı ve kesintisiz yapılabilmesi için ulaşım sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili alt yapı faaliyetleri ele alınmıştır.“Üçüncü Bölüm”de ise, sefer için imparatorluğun çeşitli yerlerinden iaşe, silâh ve mühimmat temin edilmesi ve bunların harekât hâlindeki orduya sevkıyatı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY The subject of this research is the preparations made for the Prut Campaign, the first big campaign of the Ottoman Empire in the 18th century. In the research, the practice on the battle geography of preparations made for the campaign have been tried to be given with a 'campaign administration system' that has virtually become classic. This system has been taken up under the structure of a coordination formed of tree main logistic organizations named as 'mobilization of manpower', 'infrastructure activities' and 'supply of feedings and munitions'. In the Introduction, the first attemps of Russia's policy to reach warm waters and the first planned practices of religious propaganda against the Christian subjects to destroy the Ottoman Empire have been referred to, and the fact that the Prut Campaign was one of the turning points of the European and the World History with respect to its causes and outcomes has been tried to be explained. In the 'First Section', mobilization of manpower for the campaign, and the contributions made by the armed forces and supply services behind the front to the logistic activities have been explained. In the 'Second Section', infrastructure activities relating to the betterment of transportation system to enable a quick and non-stop supply have been explained. And in the 'Third Sections', supply of arms and munitions from various parts of the Empire and their dispatch to the Army-in-campaign have been studied.