Okul öncesi eğitimcilerin ve ailelerin özel eğitime muhtaç çocuklar ile normal çocukların entegrasyonuna (kaynaştırılmasına) karşı tutumları
The thrifts of the preshool educators and families with their children against the integration for handicapped and non handicapped children who need meanstreaming program
- Tez No: 102378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RENGİN ZEMBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ALTINCI BÖLÜM - ÖZET Bu araştırmada, kaynaştırma programı uygulanan bir okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan özürlü ve özürlü olmayan çocuğa sahip anne-babalarla, bu eğitim kurumunda görev yapmakta olan eğitimcilerin okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitimine karşı tutumlanmn belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada veri toplamak üzere anne-babalara yönelik kişisel bilgi formu, eğitimcilere yönelik kişisel bilgi formu ve okul öncesi dönemde kaynaştırmaya karşı tutum ölçeği hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçları araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırma mevcut tutumları incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın yürütülmesini sağlayan örneklem grubunu, istanbul ilinin Anadolu yakasında bulunan ve kaynaştırma eğitim programı uygulayan 5 okul öncesi eğitim kurumunda eğitim almakta olan 40 özürlü, 260 özürsüz çocuğun anne-babalan ile kurumlarında görev yapmakta olan 32 eğitimci oluşturmuştur. Araştırmada verilerin çözümlenmesi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları ile toplanan verilerin, araştırmanın amaçlan doğrultusunda belirlenen değişkenler açısından anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı bağımsız grup t-testi ve tek yönlü varyans analizi tekniği ile hesaplanmıştır. Bulgularda, örneklem grubunu oluşturan anne-babalara ait değişkenlerden özürlü çocuğa sahip olma, programa katılan özürlü çocuktan rahatsız olma, özürlü çocuğun programdan etkilenme durumu, sahip olunan özürlü çocuğun özür türü, programa katılım süresi değişkenlerinin tutumlarda anlamlı bir farklılığa yol açtığı bulunmuştur. Örneklem grubunu oluşturan eğitimcilerin ise kurumdaki görev, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, sahip olunan branş, özel eğitim konusunda eğitim almış olma, kurumdaki özürlü çocuk sayısı, özürlü çocukların programa katılım süresi, çocuk sahibi olma, özürlü çocuk sahibi olma, öğretmenlik tecrübesi, özürlü çocuklarla çalışmış olma, kaynaştırma tecrübesine sahip olma ve kaynaştırma alanında eğitim almış olma değişkenleri ele alınmıştır. Bu değişkenlerin okul öncesi dönemde kaynaştırmaya karşı tutum üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığı araştırmadan elde edilen diğer bulgulardır.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY In this research it is aimed to figure or out the manner of the parents and the trainers working in the education assocation who have handicapped or nonhandicapped children who are attending to a education assocation on the mainstreaming training program for the preschool period. For this reason to pick up datum personal information form towards parents and personal information form towards the trainer and the manner of attitude in the preschool period have been prepared. The mesaurement devices which are used for the research have been developed by the investigater and tested for accuracy and reliability. The existing manners of research is aimed investigation. The effective model group to run the advance research is consisted of parents for 40 handicapped, 260 nonhandicapped children and 32 educators working in the same associations applying the mainstreaming program on The Asian Part of Istanbul. The analysis of the datums are realized by SPSS program in the research. The datums which have been collected by the datum collecting devices have been calculated by independent group t-test and one way variance analize on the purpose of the research direction for the determined variances if it made a meaningful difference or not. In the findings the differentiations belong to the mother-father who have built up effective model group have a handicapped child, be effected by the handicapped child's program, the kind of the disability of the handicapped child, attending program termination, meaningful differences have been found. However the students who form effective model group function in the association, sexuality, age, marital status, education level, branch, posses for the private education, the amount of the handicapped children in the association, the termination attend the program, have a child, have a handicapped child experience of the teacher, having an experience for mainstreaming to have the education in the mainstreaming field, differentiations have been taken charge. These differentiations against mainstreaming in preschool period another findings after research that didn't cause an important difference.