KOBİ'lerde yatırım kararlarının yeri, önemi ve bir fizilibite etüdü çalışması
The Impertant of investment decision in SME and case study (feasibility study)
- Tez No: 102434
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
XI ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmelerin tarihi gelişimine bakıldığında, ekonomik hayatta önemli roller üstlendiği, bulunduğu ülke sanayinin gelişmesine özellikle de sanayileşme sürecine olumlu katkılar sağladığı görülmektedir. Günümüzde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler; gerek sayılan ve yarattıkları istihdam, gerek sanayi üretimindeki payları ve gerekse milli gelire olan katkıları bakımından ülke ekonomilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Küresel rekabete açık bir şekilde yaşamlarını sürdürme durumunda olan KOBİ'ler; yatırım stratejilerini bu rekabet ortamının özelliklerine uygun bir şekilde belirlemek zorundadırlar. Eskisine oranla daha sistematik, planlı ve ölçülebilir kriterlere dayanan yatırım kararları, KOBİ'lerin yaşamlarını sürdürmeleri ve gelişmeleri konusunda atacakları en büyük ve önemli adımlarıdır. KOBİ'lerin sahip olduğu sınırlı kaynakların kullanılması bakımından birbiri ile rekabet halinde bulunan yatırım kararları arasında bir seçim yapmak, bunları önem derecelerine göre sıralamak ve kıt kaynaklarını amaca uygun, en iyi sonuçlar verecek yatırımlara tahsis edebilmek için, bir yöntem, kriter geliştirmek durumundadırlar. Kağıt - karton sektörü ve özellikle oluklu mukavva sanayi, ülkemizin gelişime en açık sektörlerinden birisidir.Bölgesel anlamda, oluklu mukavva üretimi yapan veya ambalaj sektöründe çalışan bir tesis yoktur. Kurulması düşünülen oluklu mukavva sanayindeki bir tesisin fizibilite etüdünün yapılması sırasında sektrörel, teknik ve mali analiz yapılması; daha rasyonel bir sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, KOBİ'lerin ekonomimizdeki yeri, Önemini ortaya koymak ve KOBİ'lerin yatırım kararı sürecini incelemek amaçlanmıştır. Bu nedenle öncelikle 1. ve 2. bölümde KOBİ kavramı, ekonomimizdeki yeri ve önemi, özellikleri incelenmiş, ardından 3. bölümde yatırım kararları bölümüne geçilmiştir. Seçilen sektör olan Kağıt- Karton sektörünün 4. bölümde incelemesi yapıldıktan sonra bu sektör için fizibilite etüdü uygulaması ile tez çalışması sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Xll SUMMARY As looked at the evaluation of the Small and Medium Size Enterprises (SME), it can be seen that they played great role in economy and countries' industry and industrialization process. SMEs have great importance in Turkey with respect to their numbers, employment rate, rate of production in the industry and rate of its production in GNP. Because of being open to global competition the SME must develop investment strategies with respect to the condition of competitive economies. As long as the investment decisions rely on to more systematic, planned and measurable criteria, this decision is the largest step for the continuity and development of SME existence. SMEs decide among the alternative investment plans by ordering with respect to their degree of importance and allocate scarce resources to the selected investment plan. For an effective decision giving process they should improve a method with defined criteria. Paper-cardboard sector, especially the corrugated board industry is one of the most open sector to improvements. There is not an enterprise working in the corrugated board production or packaging in regional manner. In the feasibility study of a corrugated board enterprise, technical and financial analysis will be helpful to give rational decision for the investment. In this study determination of status and importance SME in the economy and investigation of SME's investment decision processes are aimed. For this reason at first SME concept, status and importance of SME in the Turkish economy and properties of SME are examined in the first and second part. In the third part investment decision processes for the SME are examined. At last, in the fourth part, the selected paper-cardboard sector is examined and then the study is resulted with a feasibility practice in this sector.