Devlet bürokrasisinde oynanan politik oyunlar: Uygulamalı bir araştırma
- Tez No: 102449
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAMİ SARGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Kuramsal açıdan örgütlerde politika, anlaşılması/açığa çıkartılması güç ve çoğunlukla gizli işlediği varsayılan bir kavram olarak tanımlanmaktadır, özellikle Türk yazınında pek incelenmemiş bir konu olan politika kavramının oyun metaforuyla incelenmesinin, bu kavramın anlaşılabilmesi/açığa çıkartılabilmesi ve farklı dinamiklerinin ortaya konması açısından yardımcı olacağı düşünülebilir. Uluslararası alanda yapılan görgül çalışmalar politik oyunlarla ilgili olmakla birlikte daha çok örgütlerdeki politik atmosferlerin yoğunluğu, tanımlanması, örgütsel politikanın algılanması, bu oyunların örgütlerdeki kötü etkileri ve bu etkilerin azaltılmalarına yönelik çözüm önerilerini içermektedir. Bu noktada, öncelikle politika kavramının anlaşılması ve bireylerin/grupların oynadıkları politik oyunların tanımlanmasının gerekliliği düşünülmektedir. Buna bağlı olarak, örgütsel hayatta sıkça karşı karşıya kalındığı ileri sürülebilecek politik oyunların bilincinde olmanın, çözüm sağlamak, strateji geliştirebilmek açısından farklı bir bakış açısı sağlayacağı ileri sürülebilir. Bu araştırmada, Türk devlet bürokrasisinde, bürokratların oynadıkları politik oyunlar, oyunların ilişkileri ve bürokrasideki oynanış biçimleri, niceliksel ve niteliksel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak, anlaşılmaya ve tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY On a theoretical basis, politics in organizations is usually a hard to understand/bring to surface topic which is considered to be in process confidentially. The concept of politics, less researched in Turkish literature, while studied with the game metaphor, would be helpful in realizing and figuring out the different dynamics. The academic research done in the international arena is rather related with the topics of the density of the political atmospheres, perception of politics in organizations, the negative side effects of politics in organizations and the solutions concentrated on the reduction of those side effects as well as the political games. At this point, it is thought firstly to understand the concept of politics and the definition of political games that people/groups play. To be conscious about the political games that are commonly met in our organizational lives, can provide a different point of view in the implementation of solutions and strategy development. In this research, the political games that bureaucrats play in Turkish state bureaucracy, the way they play those games and the relationships between the games are studied by using qualitative and quantitative research techniques. Ü