Özbek yazar Otkir Haşimov'un 'Nur Barki Saya Bar' romanı, transkripsiyonlu metin, sözlük, gramer incelemesi (Özbek Türkçesindeki partisipler)
Uzbek writer Otkir Haşimov' novel 'Nur Barki Saya Bar' transcribed text, dictionary and the grammer part (participants in Uzbek Turkish)
- Tez No: 102485
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Ill TEZOZETI Özbek Yazar OtHr HâşimoVun“Nur BârH Sâyâ Bâr”Romanı, Transkripsiyonlu Metin, Sözlük, Gramer încelemesi(Özbek Türkçesindeki Partisipler) isimli doktora tezi, adından da anlaşılacağı gibi üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş kısmında yazar, eser ve dönem hakkında bilgi verildikten sonra, gramer incelemesine geçilmiştir. Ardından gelen bölüm metindir. Transkripsiyon tablosu ve transkripsiyonla ilgili bilgilerden sonra roman metni verilmiştir. Üçüncü bölümü romanın alfabetik sözlüğü oluşturmaktadır. Bu bölümde önce sözlükle ile ilgili teknik bilgiler verilmiştir. Tez, bibliyografya ve romanın orjinal metniyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The title of this thesis is Uzbek Writer OtUr Hasimov's Novel“Nur BârJd Sâyâ Bâr”, Trancribed Text - Alphabetical Dictionary and Grammar Part (Participants on Uzbek Turkish). Firs part is introduction. In this part general information about the historical period of the novel, the writer and the novel are given. In the second part firstly transcription chart and transcription system then the text is given. The last main part is dictionary of this novel. Also in this part, system of the dictionary is given before the dictionary. After the dictionary, bibliography and the copy of the original text is given.