1960-2000 yılları arası Türkiye'de fotoğraf yayınları ve yayıncılığı
Photographic publications and publishing in Turkey between 1960-2000
- Tez No: 102664
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET:“1960-2000 Yılları Arası Türkiye'de Fotoğraf Yayınları ve Yayıncılığı”konulu tez çalışması ile, Türkiye'de yayımlanmış fotoğraf yayınları incelenmektedir. Fotoğraf yayınları, fotoğraf sanatının öğrenilmesi, yaygınlaştırılması ve ürünlerin kalıcılığının sağlanması gibi önemli işlevlere sahiptir. Türkiye'de fotoğraf yayınları ve yayıncılığı konusunda yaşanan sıkıntılar, fotoğraf yayınlarının gelişimini yavaşlatmış ve çağdaş gelişim düzeyinin gerisinde bırakmıştır. Bu nedenle, tez çalışmasında fotoğraf yayınlarının gelişimi, 40 yıllık tarihsel süreç içerisindeki dönem koşulları da göz önünde bulundurularak incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, üçüncü bölümde kullanılan tarih yazımı ile ilgili yaklaşımlar anlatılmaktadır. İkinci bölümde, tez çalışmasının konusunu oluşturan 1960-2000 dönemi öncesinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlayarak, matbaanın gelişiyle birlikte matbaa ve yayın alanlarındaki gelişmeler, fotoğrafın bulunuşunun Takvim-i Vekayi gazetesinde duyumlusundan itibaren, fotoğrafın ülkede gelişimi ve o dönemden itibaren yayımlanan fotoğraf yay ınları genel olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, 1960-2000 döneminde Türkiye'de fotoğraf sanatı ile ilgili gelişmeler, basım yayın alanındaki gelişmeler ve fotoğraf yayınları, onar yıllık süreçler içerisinde, incelenmiştir. Fotoğraf yayınları, yayımlandıkları dönemler içerisinde Türkiye'de yaşanan ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerle birlikte, gerek fotoğraf sanatı ile ilgili, gerekse matbaacılık ve yayıncılık alanındaki gelişmelerden de önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu etkenler göz önünde bulundurulmadan fotoğraf yayınlarının incelenmesi konuyu anlatmada bazı eksiklikleri de beraberinde getirecektir. Türkiye'de yaşanan ekonomik, politik, sosyal ve kültürel koşulların VIfotoğraf sanatına etkileriyle birlikte, fotoğraf sanatında yaşanan önemli gelişmeler, dönemin fotoğraf anlayışları ile ilgili olarak yazılı kaynaklara yansıyan fikir tartışmaları da bu bölümde anlatılmaktadır. Aynı bölümde fotoğraf yayınları basım yayın alanındaki gelişmelerle birlikte incelenmektedir. Fotoğraf yayınları, teknik ve teorik kitaplar, süreli yayınlar ve albümler başlıkları altında incelenirken, 1990-2000 dönemi içerisinde ise bu bölümlere yeni bir yayın türü olarak gelişen elektronik yayınlar da eklenmiştir. Fotoğraf yay ınları, yayımlanma amaçları, içerikleri ve özellikleriyle incelenmiş ayrıca yazar, araştırmacı ve yayıncılarla yapılan ikili görüşmelerle eserleri, yayımlanma süreçleri, karşılaşılan sorunlar hakkında edinilen deneyimlerden açıklayıcı bilgi olarak yararlanılmıştır. Sonuç bölümü olan dördüncü bölümde ise, Türkiye'de fotoğraf yayınları ve yayıncılığı ile ilgili karşılaşılan temel sorunlar ve çözüm önerileri yer almaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY;“Photographic Publications and Publishing in Turkey between 1960-2000.”In the thesis titled“Photographic Publications and Publishing in Turkey between 1960-2000”, photographic publications printed in Turkey are studied. Photographic publications have important functions such as teachings and wide spreding photographic arts and achieving the long-lastingness of photographic studies. The crisis and difficulties, the publishers had to overcome in Turkey, has decreased and diminished the development of photographic publications and hindered them reaching the contemporary development level. Therefore, the development of photographic publications has been studied within the perspective of period conditions covering a span of forty years. In the first section, the approaches in historic transcription, used in third section, are explained. In the second section, the developments, starting from Ottoman Empire period, in printing and publication and the development of photography and photographic publications since the announcement of photography's invention published in Takvim-i Vekayi newspaper, are examined in general. In the third section, the development regarding the photographic art, publishing and photographic publications in the 1960-2000 span are studied within ten- year periods. The photographic publications were heavily influenced, within the periods they were published, by the economic, social and cultural developments in Turkey, as well as the developments regarding phographic art printing and vnjpublication. Studying the photographic publications without cousidering such influences will bring forward some defficiencies in examining the topic. The outstanding developments in the photographic art are studied in this section together with the reflections of the period's photographic approaches and the conflicts which took part in the publications. While the photographic publications are examined under the catagories such as technical and theroic books, periodicals and albums, a different type of publication, which became popular and spread in the last decade the electronic media is also added in“1990-2000”section. As these publications were examined regarding the purposes, contents and characteristics, also additional information obtained by the interviews with authors, researches and publishers in respect of their works, the problems they faced during the publishing process were also added. In the fourth and the final conclusion section, the main problems experienced in the photographic publications and publishing process in Turkey are underlined and summarized with solution proposals. DC