Ruta ve haplophyllum cinslerine ait bazı türlerin anatomisi ve morfolojisi ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 10272
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLKAN ÖZÖRGÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
32 5. ÖZET Ülkemizde oldukça dağınık yayılış alanı bulunan Rutaceae fa milyasına ait Buta montana L.,Ruta chalepensis L.ve Haplophylluo buxbaumii ssp.buxbaumii (poiret)G.Don. türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri verilmiştir. Morfolojik açıdan gövde ve yaprakların tüylü-tüysüz oluşu, yaprakların şekli, pe ta ller in dalgalı-düz oluşu, sepalleria şekli, pedi selin kapsüle göre duruşu, ovar yum 'un çıplak-tüylü oluşu, mey ve büyük lüğü gibi farklılıklar gözlenmiştir. Anatomik yönden incelenen türlerin yapraklarında belirgin bir fark gözlenmemiş, ancak gövde ve kökte kor t eks hücrelerindeki nişasta ve drus miktarları yönünden ayrıcalıklar görülmüştür. Fakat bir tür için kök ile gövde kor teks hücrelerinin nişasta ve dr us miktarları nın paralellik gösterdiği belirlenmiştir. Bulgularımızın kaynak veriler eşliğinde tartışması yapılmış tır.
Özet (Çeviri)
33 5. SUMMARY In this investigation, morphological and anatomical features of species, Ruta uontana(l),Ruta chalepeneie(L) and Haplophyllura buxbaumii sep.buxbauaii, which belong to the Rutaceae family ana which hâs quite dispersed groving area in our country, have been given* Differences such as morphologically pubescent or glabrous of the stem, shape of the leaves, undulate or flat of petals, shape of sepals, position of pedicel in comparison to the capsule, bare or pubescent of the ovarium or size of fruit, have been observed» Anatomically no certain difference has been observed, but on the steffl and root, on starch and drus content of cortex cells, differences have been seen and it has been determined that starch and drus content of cortex cells on the stem and root show similarities* Together with source data, discussion of our findings have been done.