Gibberellik asitin asmada (Vitis vinifera L.cv. sultani) meyve morfolojisi ve fizyolojisi üzerine etkileri
Effects of gibberellic acid on the fruit morphology and physiology of grapes (vitis vinifera L.cv. sultani)
  1. Tez No: 10271
  2. Yazar: ARZU ÇOLAK(KAYHAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Vitis vinifera L.cv. Sultani meyvelerine sofralık özellik ler kazandırmak amacıyla bağcıların kullandıkları gibberellin preparatı Berelex'in etkileri araştırılmıştır. Yapılan gibberellik asit uygulamasının, Sultani meyvelerinde oluşturduğu morfofizyolojik özellikler ile meyvedeki endogen indol asetik asit, absisik asit ve gibberellin düzeyleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bitkilerin doğal metabol itlerinden olan bu gibberel in preparatı kullanılmasının, meyvenin beslenmede bir sakınca taşıyıp taşıyamayacağı sorununa da açıklık getirilmek istenmiştir. Bu amaçla, Sultani asmalara çiçeklenme ve meyve oluşumu aşamasında iki farklı konsantrasyonda gibberellik asit sprey şeklinde uygulanmıştır. 20 ppm konsantrasyonda ilk GA3 uygulaması, çiçek durumundaki çiçeklerin % 50- 80' i açmışken yapılmıştır. 30 ppm konsantrasyondaki ikinci GA3 uygulaması ise, salkımdaki meyveler yaklaşık 3 mm çapında olduğunda yapılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, çiçeklenme döneminde yapılan ilk GA3 uygu laması, salkımlarda meyve sayısını azaltmakta ve meyve hücre boyutlarında artışa neden olmaktadır. Meyve oluşumu döneminde yapılan ikinci GA3 uygulaması ise, ilk uygulamanın da katkısıyla, meyvede su, şeker ve endogen büyüme maddeleri düzeyini etkilemektedir. Böylece dışarıdan yapı lan GA3 uygulaması ile Sultani meyve su içeriğinde artma; şeker ve endogen büyüme maddelerinden IAA, ABA ve GA miktarlarında önemli azalma olmaktadır. Hatta olgun meyvelerde, bu büyüme maddelerinin biyolojik aktivitelerine rastlanmamaktadır. Sonuç olarak, Sultani asma bitkisine yaptığımız gibberellik asit uygula masının, kontrol lara göre, salkımda seyrelmeye; salkım ve meyve boyutla rıyla, meyve su içeriğinde artışa; meyve şeker içeriğinde ise azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Bağcıların Berelex preparatı ile Sultani meyvelerinde oluşturduğu bu morfofizyolojik özelliklerle, bitkinin ürünü sofralık nitelik kazanmaktadır. Dışarıdan yapılan gibberellin uygulaması, 37meyvedeki endogen büyüme maddeleri dengesinde değişime yol açmakta ve sonuçta meyvede bir kalıntı da bırakmamaktadır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of a gibberellin preparation Berelex. on the fruits of Vitis vinifera L.cv. Sultani ; used by the vine growers, with the aim to obtain fruits for fresh consumption; have been investigated in this work. The aim in this work was to find out the effects on the morpho-physiolo- gical characteristics of Sultani fruits and levels of endogenous indole- acetic acid, abscisic acid and gibberellic acid, produced by the gibbe- rellic acid application. In addition, attempts were made to see if a use of this gibberellin preparation; a natural metabolite of plants; has any drawbacks from the point of nutritive value of fruits. For this purpose two different concentrations of GA, have been sprayed on the Sultani vines during flowening and fruiting periods. The first GA3 application at 20 ppm concentration was made during flowering when 50-80 % of the flowers were open. The second GA« application at 30 ppm concentration was made when the fruits in the bunches were more or less 3 mm in diameter. The results obtained showed that, the first GA3 application; made during flowering period; results in a decrease in the number of fruits in the bunches but an increase in the dimensions of the fruit cells. The second GA3 application during the fruiting stage together with- the first application, effects the levels of water, sugar and endogeneous growth substances in the fruits. As such, with the help of externally applied GA3 in Sultani fruits, water content increases, but the amount of sugar and endogeneous growth substances like IAA, ABA and GA decreases, so much so that in the nature fruits, no b'iologica.l activity of these growth substances is observed. In conclusion, GA- application of the Sultani vine plants results in a rarefication of bunches, increase in the fruit water content and dimensions of fruits as well as bunches and decrease in the sugar content of 39fruits, as compared to the control. The morpho-physiological characte ristics brought about by theBerelex preparation used by the vine growers results in a production with fresh consumption qualitiy. Externally applied gibberellin causes a change in the level of endogenous growth. substances of the fruit but does not leave any residue in the fruit. 40