Sıçan mesanesinde farklı mekanizmalarla kontraktil etki oluşturan ajanlar üzerine sertralinin etkilerinin değerlendirilmesi
The effect of sertraline on contractile responses of rat urinary bladder
  1. Tez No: 102777
  2. Yazar: YILMAZ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ İHSAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Sertralin, selektif serotonin re-uptake inhibitory (SSRİ) ilaçlardan birisidir. Klinikte antidepresan tedavide yaygın olarak kullanılan sertralinin yan etkileri arasında mesane gibi periferik organlara ait olanlar da yer almaktadır. Bu çalışmada, sıçan mesanesinde sertralinin doğrudan ve farklı mekanizmalarla kasılma oluşturan kasıcı ajanlar üzerine etkileri incelenmiş ve santral mekanizmalarla etki gösteren bir ilacın yan etkilerinin olası mekanizmaları arasında periferik kaynaklı olanların da yer alabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Preparatlar eterle anesteziye edilmiş sıçanların (200-300g) mesanelerinden trigon kısımları atıldıktan sonra hazırlandı. Hazırlanan preparatlar Tyrode solüsyonu içinde klasik farmakolojik yöntemlerle organ banyolarına yerleştirildi ve 1 g istirahat gerilimi uygulanarak 60 dakika süreyle dengelenmeye bırakıldı. Dengelenme sağlandıktan sonra asetilkolin (10® - 10“3 M), potasyum klorür (KCI, 20, 40, 60, 80, 100 ve 120 mM) ve serotonin (5-HT, 10”10 - 10“4 M) kümülatif konsantrasyon yanıtları; ortamda sertralin (10”6 M, 10"5 M, 3 x 10~5 M) varken ve yokken değerlendirildi. Elektriksel alan stimülasyonu (EAS) frekans (1, 3, 6, 12, 24, 48 ve 96 Hz) yanıtları değerlendirildi ve aynı işlem sertralin banyo ortamında varken yapıldı. Kayıtlar FDT 10-A transdüser aracılığıyla bilgisayar ortamında MAY Polwin 97 programında kaydedildi. Elde edilen verilerin analizi Mann Whitney-U testi ile yapıldı ve yanılma olasılığı 0.05 olarak kabul edildi. Sertralin, sıçan mesane düz kasında asetilkolin, KCI, serotonin ve EAS tarafından oluşturulan kasılmaları doza bağımlı olarak inhibe etmiştir. Sonuç olarak sertralin, vas deferenste olduğu gibi mesane düz kası kontraksiyonları üzerine de inhibitor etkisini muhtemelen kalsiyum kanallarını bloke ederek göstermiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Sertraline is a selective serotonin re-uptake inhibitor used in the treatment of depression. Side effects related to peripheral organs like urinary bladder can be observed. Peripheral effects of sertraline on rat urinary bladder was investigated. Bladder tissue samples were prepared by extracting the trigonal part of urinary bladder of rats (200-300 g) under ether anaesthesia. The strips were placed into the organ baths containing Tyrode solution and allowed to equilibrate for 60 min by a resting tension of 1 g. The responses to acetylcholine (109 -10“3 M), KCI (20, 40, 60, 80, 100 and 120 mM) and serotonin (10”1° -10"4 M) alone and after sertraline treatment (for 30 min) were recorded. The responses to electrical field stimulation were also recorded and were repeated after sertraline treatment (for 30 min). The responses were measured by force displacement transducer (FDT 10-A) and recorded through the MAY Polwin 97 software. For statistical analysis Mann-Whitney U test was used and a P value smaller than 0.05 was considered to be significant.. Sertraline inhibited the contractions caused by acetylcholine, serotonin and KCI. Sertraline treatment also inhibited the responses to electrical field stimulation. In conclusion sertraline showed inhibitory effects on urinary bladder contractions probably by blocking the calcium channels like in vas deferense.