Nonsteroidal antienflamatuvar COX-2 inhibitörlerinin sentezi, yapı aydınlatması ve aktivitelerinin araştırlması üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 102778
  2. Yazar: ERSİN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 14127
Özet
115 ÖZET Osteoartrit ve romatizmanın dünyada yaygın hastalıklar olarak tanımlanması NSAI ilaçların tedavide kullanımını artırmıştır. NSAI bileşiklerin terapötik üstünlükleri yaygın biçimde reçete edilmelerine neden olmuştur. Ancak kullanımları şuasında Gİ kanal üzerinde gösterdikleri ciddi yan etkileri, bu grup ilaçların kullanımım kısıtlamaktadır. 1991 yılında siklooksijenaz enziminin ikinci izoformunun (COX-2) bulunması NSAI ilaçların yan etldlerinin COX-1' i inhibe etmelerinden kaynaklandığım ortaya koymuştur. Bu bulgulardan sonra, birçok araştırıcı seçici COX-2 enzim inhibitörlerini araştırmaya yönelmiştir. Biz de tez çalışmalarımızın kapsamında, seçici COX-2 enzim inhibisyonu yapabilen ve böylece klasik NSAI ilaçların neden olduğu yan etkilerin bloke edildiği antienflamatuvar bileşiklerin sentezlenmesini amaçladık. Çalışmalarımızın sentez kısmında, esas olarak aktif antienflamatuvar yapılar olarak bilinen indol-2 ve indol-3-karboksilik asitlerin N- benzil ve N-(p-florobenzil) türevlerinin hazırladık. İki ayrı seride 12 bileşiğin sentezini gerçekleştirdik. Bütün bileşiklerin yapı aydınlatmaları elementel analiz ile UV, İR, 'H-NMR ve Kütle spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin farmakolojik aktivitelerini araştırmak için, insan tam kan deneyi uygulanmış ve bileşiklerin antienflamatuvar aktiviteleri ve seçicilikleri bilinen en etkili bileşikler olan celecoxib ve rofecoxib ile karşdastmlmıştır. Test edilen bileşiklerden EG-18-17, EG-19-18 ve EG-27-32 kodlu bileşiklerin, celecoxib ve rofecoxib ile aktiviteleri ve seçicilikleri karşılaştırıldığında, bunların oldukça aktif ve eşdeğer seçici bileşikler oldukları bulunmuştur. önceki çalışmalarda, indol-2-karboksilik asitlerin ester ve amid «devlerinin dikkate değer bir aktivite ve seçicilikleri olduğu bulunmuştur. Sentezlediğimiz bileşiklerin aktivite sonuçlarının, bu bulgularla paralel sonuçlar göstermesi, indol-2- karboksilik asit türevlerinin seçici COX-2 inhibitor araştırmaları için önemli bir sınıf bileşik olabileceğine dikkat çekmektedir. Anahtar kelimeler : îndol, Antienflamatuvar, COX-2, insan tam kan deneyi
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY Osteoarthritis and rheumatism are referred as the most prevalent disease in the world and they increase the use of NSAIDs for treatment. The therapeutic superiority of NSAIDs compounds, caused that they were very commonly prescribed. But it was limited the usage of these drugs, because of their serious gastrointestinal side effects. By the discovery of a second isoform of cyclooxygenase in 1991, it was determined mat the side effects of NSAIDs were occured by inhibition of COX-1. After these finding, many researchers were turned to investigate selective COX-2 enzyme inhibitors. In the concept of our thesis, we aimed to synthesize the anti-inflammatory compounds which can possess selective COX-2 enzyme inhibitory activity and block the side effects of classical NSAIDs. In the synthesis part of our project, we prepared N-benzyl and N-(p-florobenzyl) derivatives of indole-2 and indole-3-carboxylic acids, which are known as mainly anti-inflammatory active structures and we have synthesized 12 compounds in two different classes. The structures of all compounds were elucitated by elementel analysis, ^-NMR, UV, IR and Mass spectrometry. The human whole blood assay was applied to investigate of pharmacological activities of synthesized compounds and compared with celecoxib and rofecoxib which are known the most strong and selective COX-2 enzyme inhibitors. The compounds EG-18-17, EG-19-18 and EG-27-32 were found very active and also equivalently selective when they were comparing with celecoxib and rofecoxib. It was found notable activity and selectivity of indole-2-carboxylic acid ester and amide derivatives in the previous studies. The activity results of our compounds were shown parallel results of these findings and it is noteworty that indole-2- carboxylic acid derivatives can be important class of compounds to investigate the selective COX-2 inhibitors. Key Words : Indole, Anti-inflammatory, COX-2, Human whole blood assay.