Koledok duvar defektlerinin otojen pedikülize safra kesesi ile rekonstrüksiyonu
  1. Tez No: 102867
  2. Yazar: MEHMET HATİP ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
38 vn- ÖZET Safra yolu yaralanmaları bir çok nedene bağlı çeşitli tipte meydana gelebilir. Safra yolu yaralanmaları doku kaybı olmaksızın veya doku kaybı ile birlikte ortaya çıkabilir. Safra yoîu yaralanmalanmn nedenleri; safra yolu cerrahisine bağlı iatrojenik yaralanmalar, pankreas ve mide operasyonları sırasmda meydana gelen yaralanmalar, kunt ve penetran travmaya bağlı yaralanmalar, endoskopik işlemlere bağlı yaralanmalar, safra yolu duvarının Hartman poşuna yerleşen veya koledok içindeki taşın oluşturduğu erozyona bağlı yaralanmalardır. Safra yolunda meydana gelen yaralanma zamanında tanınıp doğru tedavi edilmezse hastanın hayatını tehdit eder ve ciddi problemlere yoî açar. Yol açtığı başlıca problemler erken dönemde safra yolu fistülü, geç dönemde safra yolunda darlık ve koianjit dir. Safra yolu yaralanmalarının tamiri için günümüzde primer onarım, bilioenterik anastomozlar ve değişik yama yöntemleri kullanılmaktadır. Safra yolu yaralanmaları eğer doku kaybı içeriyorsa çeşitli yamalar ve sentetik greftler kullanılarak tamir yoluna gidilebilir. Yama kullanmadan yapılan cerrahi tamir işlemlerinin avantajları ve iyi sonuçlan yanında, henüz çözüme kavuşmamış problemleri ve dezavantajları vardır. Biz bu çalışmada 14 koyun üzerinde otojen pedikülize safra kesesi flebini stent kullanmadan deneysel olarak oluşturulan safra yolu doku kaybı tamirinde yama onarımı amacıyla kullandık. Bu amaçla, ortalama ağırlıkları 45 kg olan 14 adet koyun, pentothal-halotan anestezisi kullanılarak laparatomiye tabi tutuldu. Duktus sistikusun koledoka açılma yerinin 1 cm distalinde, koledok ön duvarında 2-3 mm çaplı ön duvar tam kat eksize edildi. Duktus sistikus iki taraflı bağlandı ve kesildi. Arteria sistika korunarak safra kesesi pedikülize fleb olarak hazırlandı. Koledokta oluşturulan defekt hazırlanan otojen pedikülize safra kesesi flebi ile tamir edildi. Postoperatif dönemde, ilk işlemden sonra 3 denek kaybedildi. Deneklerin kanından SGOT, SGPT, T. Bilirubin ve ALP çalışıldı. T. Bilirubin ve ALP değerlerinde preoperatif, postoperatif 7. ve 14. gündeki değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Yine denek kanından çalışılan SGOT ve SGPT preoperatif ile postoperatif 7. gündeki değerleri arasında istatistiksel olarak fark saptanırken (p0.05).39 Deneklere postoperatif 14. gün Tc99m işaretli HEDA ile yapılan bilier sintigrafilerde, safranın takıntısız barsağa geçtiği, flebe uyan alanda darlık ve proksimalde genişleme saptanmadı. Postoperatif 30. günde denekler sakrifiye edilerek relaparatomi yapıldı. Fleblerin intakt olduğu saptandı. Daha sonra koledok flebi içine alacak şekilde eksize edildi. Histopatolojik incelemede; geftin uygulandığı yerde tüm deneklerde safra yolu epitelizasyonunun tam olduğu yara kenarlarını tamamen kapandığı saptandı. Elde ettiğimiz veriler, literatürde safra yolu yaralanmaları ve buna bağlı olarak gelişen safra yolu darlıklarının çeşitli yöntemlerle tamirinde bildirilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, doku kaybı olan safra yolu yaralanmalarında otojen pedikülize safra kesesi flebinin kullanılması diğer greft yöntemlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü otojen pedikülize safra kesesi flebi mukoza! yatağa ve bağımsız kan desteğine sahiptir. Ayrıca kolay temin edilebilir otojen bir yamadır.
Özet (Çeviri)
40 Vm- SUMMARY Bile duct injuries may occur in various form and types, depending on a variety of factors. These injuries may occur with or without loss of tissue. The reasons for these injuries are iatrogenic injuries related to bile duct, pancreas and stomach operations, injuries related to blunt and penetrating traumas, injuries related to endoscopic procedures, and injuries related to the erosion formed by the stone in the common bile duct or in the Hartmann's pouch of the gall bladder. Unless bile duct injuries are diagnosed and treated properly in time, they may challenge the life of the patient and cause serious problems. Of the problems caused by it, the most serious are bile duct fistula at an early age, narrowness in bile duct later and cholangitis. Today bile duct injuries are repaired by primary repair, bilioenteric anastomosis and different patch methods. If these injuries are accompanied by the loss of tissue, they may be repaired by the use of various patches and synthetic grafts. Surgical repairing procedures without using the patches have advantages and positive results along with the unresolved problems and disadvantages. In this study, we used the otogenous pedunculated gall bladder fleb on 14 sheep without using stent in the repair of bile duct tissue loss that was experimentally created. Fourteen sheep with an average weight of 45 kg were subjected to laparotomy by the use of pentothal-halothan anaesthesia. At 1 cm distal of the opening place of ductus cysticus to common bile duct, a 2-3 mm-diameter front wall of the common bile duct was full-thickness excised. Ductus cysticus was tied from two sides and amputated. Arteria cystica was preserved and gall bladder was prepared as a pedinculated fleb. The defect created at common bile duct was repaired by the use of otogenous pedinculated gall blander fleb. In the postoperative period, 3 samples died after the first procedure. SGOT, SGPT, T.Bilirabin and ALP were studied from the blood of the samples. There was found no statistical significant difference among the ALP and T.Bilirubin values obtained preoperatively and postoperatively at the 7th and 14 th days (p>0.05).