Septum deviasyonu bulunan hastalarda, operasyon öncesi ve sonrası, akustik rinometrik ölçümlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 102866
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
63 ÖZET Burun tıkanıklığının en önemli sebeplerinden biri olan septum deviasyonunun tanısı ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi genellikle hastaların ve klinisyenlerin sübjektif değerlendirmelerine dayanmaktadır. Fakat son yıllarda nazal açıklığın değerlendirilmesinde objektif bir yöntem olan akustik rinometri yaygm olarak kullanılmak başlanmıştır. Çalışmamıza septum doviasyonuna bağılı burun tıkanıklığı olan ve sübjektif değerlendirme sonucunda operasyona karan verilen 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalar operasyondan önce, operasyondan 10 gün ve 3 ay sonra akustik rinometri ile incelenmiş ve burun tıkanıklığı şikayeti olmayan 50 kişiden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılrmştır. Akustik rinometrinin bu değerlendirmelerdeki yeri, sübjektif değerlendirme ile korelesyonu olup olmadığı ve kliniğimizde yapılan operasyonların sonuçlarının objektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Operasyondan 10 gün sonra deviye tarafta, operasyon öncesine göre MCA'ın ön tarafa hareket ettiği ve değerlerinde artış olduğu tespit edildi. Operasyondan 3 ay sonra ise MCA'ın daha da ön.tarafa hareket ettiği ve değerlerinde daha da artış olduğu görüldü. Operasyondan 10 gün sonra MCA'm ön tarafa hareket etmesi ve değerlerinde artış olması, septal deformitenin düzeltilmesi ile septumun orta hatta getirilmesine bağlandı. Operasyondan 3 ay sonra, operasyondan 10 gün sonraki değerlendirmeye göre MCA'm daha da ön tarafa (nazal valfe) hareket etmesi ve değerlerinde daha da artışın olması, operasyondan sonra görülen mukozal değişikliklerin zaman içerisinde düzelmesine bağlandı. Ayrıca septum deviasyonu ile kompansatuar alt konka hipertrofisi olan hastalarda operasyondan 3 ay sonra, deviye* tarafların septal deformitelerinin düzeltilmesi ile genişlediği fakat konka hipertrofisi bulunan nazal kavitelerin daraldığı görüldü. Operasyondan sonra sübjektif değerlendirmede sadece septum deviasyonu bulunan hastaların %71'i, deviye tarafta nazal açıklığın iyi olduğunu belirttiler (tatmin olan grup). Bu hastaların akustik rinometrik parametrelerinin, nazal açıklığın iyi olmadığın belirten hastaların (tatmin olmayan grup) parametrelerinden anlamlı olarak daha fazla olduğu tespit edildi. Operasyondan sonra, septum deviasyonu ve kompansatuar alt konka hipertrofisi bulunan hastaların %36'sı, deviye tarafta nazal açıklığın iyi olduğunu belirttiler (tatmin olan grup) ve bu hastaların akustik rinometrik parametrelerinin, nazal açıklığın iyi olmadığını belirten hastaların (tatmin olmayan grup) parametrelerinden anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü Bu hastaların %5 9 'unda konka hipertofisi bulunan nazal kavitelerde de nazal açıklığın iyi olmadığı64 tespit edildi. Bu sonuçlara göre akustik rinometrik değerlendirme ile subjektik değerlendirme arasında anlamlı bir korelasyon olduğu görüldü. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, akustik rinometrinin nazal açıklığın değerlendirilmesinde non-invaziv, kolay uygulabilen ve objektif bir metod olduğu ve sübjektif değerlendirmenin yanında operasyon endikasyonu koyarken objektif değerlendirmenin çok önemli olduğu, yapılan operasyonun uzun vadede takibi ve başarı kontrolünün sağlanabileceği kanaatine varıldı. Ayrıca, kliniğimizde yapılan septoplasti, SMR olgularında alt konka hipertrofîsinin başarıyı etkilediği, konjesyonun operasyon sonrası ilk dönemde operasyon başarısını etkilediği dolayısı ile operasyon sonucunun uzun vadede değerlendirilmesi ve alt konkanında göz önünde bulundurulması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Diagnosis and evaluation of the treatment results of the septal deviation, which is one of the most frequent causes of nasal obstruction, is mostly based on the experience of the surgeon and also subjective complaints of patients. However, acoustic rhinometry (AR), which is objective method, is became very popular and has been widely used to evaluate nasal obstruction by determining nasal cavity dimensions in terms of cross-sectional areas as a function of the distance from nostril. Fifty patients with nasal obstruction due to septal deviation, which were planned to operate, were included in this study. Patients were evaluated by AR preoperatiyely and it was repeated postoperative 10th day and 3rd month. The results were compared with those of 50 patients without nasal obstruction as a control group. The purpose of this study is to investigate accuracy of measurement of AR in nasal obstruction and the objective evaluation of nasal surgery results of our clinic. It was found that minimal cross-sectional area (MCA) moved on anteriorly and increase of MCA was seen, on deviated side, in the postoperative 1 0th day. MCA moved to more anterior (very close to nasal valve) and dimensions of MCA increased more than that of postoperative 10th day in the postoperative 3rd month. This was based on relief of congestion, which is present in postoperative 1 0th day, in a long period (more than 3 months). Beside that, it was also found that in septal deviation cases with compensatory inferior concha hypertrophy, wide side nasal cavity become narrow, although deviated side widened. In these patients, nasal patency was better in deviated side than that of wide side. Postoperative satisfaction rate of patients, who underwent nasal surgery, was 71 % and results of AR measurement of these patients showed mat nasal patency is significantly more than that of unsatisfied patient. In septal deviation cases with compensatory inferior concha hypertrophy, satisfaction rate decreased to 36 %. Fifty-nine percent of unsatisfied patients declared that after operation, nasal patency of deviated side was better than that of wide side with concha hyperthrophy. AR measurements supported these findings.66 In this study it was concluded that AR is non-invasive, useful and objective method in evaluating nasal obstruction. Objective evaluation is the cornerstone of success of treatment of nasal obstruction. In addition, it was also concluded that, nasal surgery success rate is affected by compensatory inferior concha hypertrophy in our clinic and it should be taken into consideration while performing nasal surgery.