Hemodiyaliz amaçlı açılan arteriovenöz fistüllerde adventisiya disseksiyonu ve hidrositatik dilatasyonun fistül olgunlaşması üzerine etkisi
Effect of hydrostatic dilatation and adventitital dissection an A-V fistula maturation for hemodialysis
  1. Tez No: 102890
  2. Yazar: ÖMER FAİK ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR BENGİSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Nefroloji, General Surgery, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Mayıs 1999- Haziran 2001 tarihleri arasında 60 hastaya snuffbox arteriovenöz fîstül açıldı. Hidrostatik dilatasyonun ve adventisiya disseksiyonunun fîstül debisine ve fistülden hemodialize ilk giriş gününe etkisi olup olmadığının araştırıldığı bu çalışma, gerekli şartlan taşıyan 48 hastada tamamlandı. Adventisya disseksiyonu, hidrostatik dilatasyon yapılan ve yapılmayan hastalarda gruplar arasında arter çapı, fîstül debisi ve hemodialize ilk giriş günleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Erken dönemde hiçbir hastanın arteriovenöz fistülünde tromboz görülmezken, ilk 6 aylık dönemde, hem adventisiya hemde hidrostatik dilatasyon yapılan grup ile sadece hidrostatik dilatasyon yapılan grupta 1 'er hastada fîstül trombozu gelişti. Postoperatif dönemde arter çapma göre 4 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, ven çapına göre ise hem adventisiya disseksiyonu hemde hidrostatik dilatasyon yapılan grup ile sadece adventisiya disseksiyonu yapılan grup arasında istatistiksel fark saptandı. Hem adventisiya hemde hidrostatik dilatasyon yapılan grup ile sadece hidrostatik dilatasyon yapılan grup arasında ayrıcada sadece hidrostatik dilatasyon yapılan grup ile adventisiya disseksiyonu ve hidrostatik dilatasyon yapılmayan grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p< 0.05). 36Ancak hem adventisiya disseksiyonu ve hemde hidrostatik dilatasyon yapılan grup ile adventisiya disseksiyonu ve hidrostatik dilatasyon yapılmayan grup arasında ve sadece adventisiya disseksiyonu yapılan grup ile adventisiya disseksiyonu ve hidrostatik dilatasyon yapılmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmadı (p>0.05). Bizim elde ettiğimiz sonuçlara göre arteriovenöz fistül açılması planlanan hastalara adventisya disseksiyonun ve hidrostatik dilatasyonun yapılması fistül debisine ve olgunlaşmasına ek yarar sağlamıyor şeklindedir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between May 1999-June 2001, snuffbox arteriovenous fistula creation performed to 60 patients. We investigated the adventitial dissection and hydrostatic dilatation may affect debia of the fistula on the first day after operation and the begining time of dialysis. There were 4 groups in our study. In group I, we performed both adventitial dissection and hydrostatic dilatation, group II, we performed only hydrostatic dilatation, group III, we performed only adventitial dissection, group IV, we did neither adventitial dissection nor hydrostatic dilatation. 12 patients dropped out the study because of technical reasons or inappropriate anatomical structure for anostomosis or ineffective or non working arteriovenous fistula. There were 12 patients in each group. There was no thrombosis in the early period but one patient in group I and one patient in group II developed thrombosis within the first six mounths. Statistically there was no difference between 4 groups according to the arterial diameter. According to the vein diameter there was statistically significant difference between group I-II, group I-III and group II-IV (p< 0.05). There was no significant difference between group I-IV and group III-IV (p> 0.05). There was no statistical difference between 4 groups according to vein diameter, debia and begining time of dialysis. According to our data, it is unnecessary to do adventitial dissection and hydrostatic dilatation while creating an arteriovenous fistula. 38