Hemodiyalize bağımlı kronik böbrek hastalarında gonadotropik hormonlar ile östrojen ve testosteron düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 72
  2. Yazar: HANDAN İLGÜNŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Hemodiyalize bağımlı kronik böbrek hastalarında gonadotropik hormonlar ile östrojen ve testosteron dü zeylerini araştırdığımız, bu çalışmamız î C.Ü. Tıp Fakül tesi Hemodiyaliz Ünitesi ile Türkiye Organ Nakli Yanık Tedavi Vakfı Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesine tedavi a- macıyla gelen 20*si erkek, 17*si kadın olmak üzere top lam 47 hastada yapılmıştır. Hastaların hemodiyaliz süre leri ortalama 2 yıl olup, yaş ortalaması 37,9 yıldı. Çalışmamızda^ hemodiyalize girmeden önce hastalar dan aldığımız kan örneklerinden RIA yöntemiyle serum FSH, LH, prolaktin, östrojen ve testosteron hormonlarının dü zeyleri ölçülmüştür. Programlı hemodiyaliz uygulanan kronik böbrek has tası kadınlarda FSH, LH düzeylerinin normal, prolaktin ve östrojen düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Serum testosteron seviyesi çok hafif artmıştır. Erkek hastalar da ise FSH düzeyindeki artış önemli olmayıp, LH düzeyin deki artış istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Serum prolaktin ve östrojen seviyelerinin kontrol gruplarına göre önemli ölçüde arttığı testosteron düzeyinin ise ö- nemli derecede azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY INVESTIGATION ON THE LEVELS OF GONADOTROPIC HORMONES, ESTROGEN AND TESTOSTERONE HORMONES OF İHE CHRONIC RENAL PATIENTS SUBJECTED TO HEMODIALYSIS This work in which the levels of gonadotropic hor mones, estrogen and testosterone hormones of the chronic renal patients subjected to hemodialysis have been inves tigated has been carried out on 20 male and 17 female pa tients, a total of 47 patients who had been admitted for treatment at the Hemodialysis Unit of the Faculty of Medicine, Cumhuriyet university and the Hemodialysis Unit of the Organ Transplantation Burns Treatment Foundation Hospital of Turkey. The patients', hemodialysis periods were 2 years on the average and the mean age was 37,9. In our work, the serum FSH, LH, prolactin, estro gen and testosterone hormone levels of the blood samples obtained from the patients prior to being subjected to hemodialysis have been measured by making use of the RIA method. In the female chronic renal patients subjected to a programme of hemodialysis, the FSH and LH levels were found to be normal and the prolactin and estrogen levels were high. The serum testosterone level increased slight ly. As for the male patients, the increase in the FSH level was not significant but that in the LH level was41 found to be statistically significant. It has been obser ved that, compared with those of the control groups, the serum prolactin and estrogen levels increased in a signi ficant manner whereas the testosterone level was signifi cantly decreased.