Çocukluk çağında femur boyun kırığı
Femoral neck fractures at children
  1. Tez No: 102956
  2. Yazar: ATA BABAEE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY CENTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilin Dalı'na 1970-2000 yılları arasında çocuk femur boyun kırığı nedeni ile takip edilen yaşları 0-17 arasında değişen 48 hastanın 18'i çağrımıza yanıt vererek takibe alındı. Bu 18 hastanın 9'u (%50) erkek ve 9'u (%50) kız çocuklardan oluşmaktaydı. Çalışmaya alınana hastaların en küçüğü 3 ve en büyüğü 16 yaşındaydı. Ortalama yaşları ise 10.8 yıl olarak bulundu. Ortalama takip süreleri ise 93.2 ay olarak bulundu. Olgular 4 yıllık periyodlara göre değerlendirildiğinde en çok hasta sayısı 13-16 yaşlar arasında, 8 (%44.4) hastada görülmüştür. İkinci sıklıkta ise 9-12 yaş arasında, 5 (%27.8) hastada görülmüştür. Olgular radyolojik olarak Ratliff'in tarif ettiği avaskuler kriterlerine göre değerlendirildiğinde 9(%50) kalçada avaskuler nekroz saptandı. İlk 24 saat içinde müdahale edilen 3 hastanın 2'sinde, ilk 72 saat içinde müdahale edilen 7 hastanın 5 inde AVN ile karşılaşıldı. Sonuç olara erken müdahalaenin AVN insidansında herhangi bir etkisi olmadığı saptandı. Kırık tipine göre avaskuler nekroz değerlendirildiğinde Tipi kırıkların %66.6, Tip 2 kırıkların %50 sinde, Tip3 kırıkların %50 sinde avaskuler nekroz görülmüştür. Kırıklar deplasman ve avaskuler nekroz ilişkisi açısından değerlendirildiğine! deplase kırıkların %60'ında avaskuler 104nekroz görülmüştür. Nondeplese kırıklarda ise avaskuler nekroz ile karşılaşılmamıştır. Değerlendirilmeye alınan hastalardan 5 (%29.5) hastada 2 cm ve üzerinde kısalık saptandı. Anteversiyonları ölçülen hastaların 9'unda(%62.9) anteversiyonda karşı kalça ile mukayese edildiğinde azalma, 3(%23) ünde artma ve 1 (%7.6) hastada değişmediği saptandı.. Kollodiafizer açı 3 (%16.6) hastada arttığı (koksa valga) ve 3 (%16.6) hastada azaldığı (Koksa vara) saptandı. Çalışmaya alınan 18 hastadan 9(%50) hastada çeşitli organ yaralanması ve kırıklar saptandı. Değerlendirilmeye alınana 18 kalçadan 8 inde(%44.44) erken epifiz kapanması saptandı. Hastalar Ratliff ve IOWA kalça skoruna göre değerlendirildi. Ratliff kalça skoruna göre hastaların 10'u (%52.6) iyi, 5'i (%26.3) orta ve 4'ü (%21) kötü olarak değerlendirildi. IOWA kalça skoruna göre 13(%72.2) hasta 90 ve üzeri, 1(%5. 55) hasta 80-90 arası ve 4(%22.2) hasta 70 ve altında puan almışlardır. Ortalama değer tüm hastalar için 91.6 dir. IOWA Skoruna göre en düşük 67 ve en yüksek 100 puan arasında hastaların puan dağılımı elde edilmiştir 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1970 -2000 years applied to IU CFM 48 patients femur neck fractures 0-17 years old. 18 of 48 patieents were followed. 9 patients (%50) were male,9 patients(%50) were female, youngest patient was 3 years old, the oldest patient was 16 years old. Average age was 10.8 years old. Average following time was 93.2 months. According to period of 4 years there were 8 patients between 13-16 years old. Second group were 5 patients between 9-12 years old. When patients were evaluated according to Ratliffs avascular necrosis criteria there were 9 (%50) patients who are avascular necrosis. 2 of 3 patients which are treated in first 24 hours, 5 of 7 patients which were treated in first 72 hours were avascular necrosed.lt was found that early treatment is not effect formation of avascular necrosis. According to fracture type %66 of type 1,%50 of type 2,% 50 of type 3 fractures were formated avascular necrosis.. %60 of displeaced fractures were avascular necrosis, in non-displeaced fractures there was no avascular necrosis. In 5 patients 2 cm and above shotining was found. 9 (%62.9) hip measured anteversion angels compered other side it was found that there were no decreasing in angels. in 3 (%23) hips there were increasing in angels..in 1 (%7.6) patient there was no change. 106İt was found that collodiaphysial angel were increased in 3 (%16.6) patients (coxa valga) and in 3 (%16.6) patients it was decreased. (coxa vara) 9(%50) of 18 patients have anoher organ injuries. in 8(%44.4) of 18 hips it was found that early epiphysis closing formated. Patients were evalueted according to Ratliff and IOWA hip score According to Ratliff hip score 10 (%52.6) patients were good 5(%26.3) patients were moderate, 4(%21) patients were poor. According to IOWA hip score 13(%72.2) patients were 90 point and above, 2 (%5.5) patients were between 80-90 points and 4 (22.2) patients 70 point and low. Average score for all patients were 91.6.according to IOWA hip score lowest score was 67, highest score was 100 point. 107