Humerus diafiz psödoartrozlarının tedavi sonuçları
The Results of the treatment of the humerus diaphysis pseudoartrosis
  1. Tez No: 102957
  2. Yazar: ALİ UZPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİŞAN NİŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
6. ÖZET İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Şubat 1972-Temmuz 1999 tarihleri arasında humerus diafiz psödoartrozu olan 19 hasta plak- vida yöntemi ile tedavi edilmiştir. Yaş ortalaması 53.5 (30-75) olan hastaların onikisi erkek, yedisi kadındı. Ortalama takip süresi 11.8 (2-28 yıl) yıldır. Psödoartroz gelişen hastaların sekizinde başarısız bir cerrahi girişim öyküsü mevcuttu. Onüç hastada (%68.4) atrofik tip, altı hastada (%31.5) hipertrofik tip psödoartroz saptanmıştır. Lokalizasyonuna göre psödoartroz en çok 1/3 orta diafızer bölgede olmak üzere on hastada (%2.6) saptanmıştır. Hastalarımızın onaltısında (%84.2) plak-vida ile birlikte greft kullanılmışken, üç hastada herhangi bir greft kullanılmamıştır. Tüm hastalara kompresyon tipinde plak uygulanmıştır. Sonuç olarak ondokuz hastamızın onyedisinde (%89.4) kaynama sağlanmışken, iki hastada (%10.5) kaynama sağlanamamıştır. Hastaların dördünde dirsekte çeşitli derecelerde (30-45) ekstansiyon kaybı saptanırken, dört hastada dirsek ekleminde üç hastada omuz ekleminde radyolojik olarak artroz bulguları mevcuttu. Çalışmamızın sonucunda humerus diafiz psödoartrozlarmda yumuşak doku problemi, kısalık ve enfeksiyon gibi bazı özel durumlar dışında tedavide plak-vida uygulamasının basan ile kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda kullanılacak plakların kompresyon tipinde ve en az 8 veya 10 delikli olmasını ve mutlaka greft kullanılmasını önermekteyiz. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nineteen patients which have humerus diaphysis pseudoarthrosis were treated by plaque-screw. Atrophic type pseudoarthrosis was seen in 13 patients (68.4%), hipertrophic type was seen in 6 patients (31.5%). Pseudoarthrosis is the most seen at 1/3 middle- diaphysis in 10 patients. Plaque-screw and grafting were used in 16 patients (84.2%). There is no grefting in 3 patients (15.7%). At the end of study union was provided in 17 patients (89.4), but not in 2 patients (10.5). We concluded that plaque-screw can be used succesfully in humerus diaphysis pseudoarthrosis if there are soft tissue problems, shortening or infection. The plaque should have atleast 8-10 hole and success of treatment can be increased by using greft. 82