Adolesan idiopatik skolyozun cerrahi tedavisinde İbn-i Sina posterior enstrumantasyon ve prensipleri
Application and principles of İbn-i Sina spinal system in treatment of adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 102986
- Danışmanlar: PROF.DR. TARIK YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Adolesan İdiopatik Skolyozun Cerrahi Tedavisinde İbn-i Sina Posterior EnstrumantasyonvePrensipleri Uzmanlık Tezi Hazırlayan: Dr. Cengiz Yılmaz Danışman: Prof. Dr. Tarık Yazar Ankara, 2001 Özet Yeni derotasyon temelli sistemlerin getirdiği avantajlara rağmen özellikle adolesan İdiopatik skolyozun tedavisi konusunda tartışmalar süregelmektedir. Dekompansasyon, birleşke kifozu ve yetersiz sagittal plan hizalanması gibi problemlerin varlığı yeni önerilerin doğmasına yol açmaktadır. Kliniğimizde 1993'ten beri bu problemlerin üstesinden geldiğine inandığımız bir teknik ve sistem kullanmaktayız; İbn-i Sina Spinal Sistem (IBS). Bu sistem korreksiyon için hooklar, sublaminar teller, transpediküler vidalar ve rodlardan faydalanmaktadır. Diğer sistemlerle arasındaki ana fark majör korrektif kuvvetin eğriliğin tüm segmentleri üzerine uygulanan kontrollü simültane translasyon kuvveti olmasıdır. 1993 ile 1999 yılları arasında kliniğimizde cerrahi olarak IBS tekniği ile tedavi edilmiş 35 olgunun retrospektif değerlendirilmesinde Lenke ve arkadaşları tarafından tarif edilmiş olan sınıflandırma sistemi kullanılmıştır. Füzyon seviyelerinin tesbitinde de bu sistemden faydalanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki teknik, dekompansasyon ve birleşke kifozu gibi problemlerle rahat başedebilmenin yanında sagittal plan ayarlamalarında ve özellikle normal torasik kifozun fizyolojik lokalizasyonuna çekilmesinde diğer sistemlere kıyasla üstündür. IBS özellikle lordotik ve rijid eğriliklerin tedavisinde kolaylık ve başarı sağlamıştır. Nörolojik olarak 2 hastada geçici disestezi sendromu ve 2 hastada da psödoartroz gelişmiştir. Preoperatif planlama ve uygulama kolaylıkları yanında ameliyat süresinde azalma, kolay çıkarma veya revizyon ve değişkenlik ve güvenlik gibi özellikleri İbn-i Sina Spinal Sistemini adolesan İdiopatik skolyozun cerrahi tedavisinde tercih edilen bir sistem yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ApplicationAnd Principles ofIbni Sina Spinal System in TreatmentOf Adolescent Idiopathic Scoliosis VVritten By: Dr. Cengiz Yılmaz Consultant: Prof. Dr. Tarık Yazar Ankara, 2001 Abstract Despite the advantages that new derotation based systems brought, there stili is debate going on about the treatment of especially adolescent idiopathic scoliosis. Problems like decompensation, junctional kyphosis, and insufficient sagittal plane alignment bring out new proposals. in our clinic, since 1993, we have been using technique and system, Ibn-i Sina Spinal System (IBS), which we think is able to overcome these problems. it makes use of sublaminar wires, hooks, screvvs, and rods for correction. The main difference is that the majör corrective force is the controlled simultaneous translation force on ali segments of the curve. On the retrospective assessment of 35 patients treated with this system between 1993 and 1999 we have mainly used the classification system described by Lenke et al. We have also determined fusion levels due to this system. The results have shown us that besides dealing well with decompensation and junctional kyphosis problems, the technique was superior in sagittal plane adjustments mainly in carrying the normal kyphosis to its physiologic location. IBS had provided ease and success in treatment of especially lordotic rigid curves. We have encountered transient dysesthesia syndrome in 2 cases as neurologic injury and 2 pseudoarthroses. in addition to these, ease of preoperative planning and application, decreased operation time, easy removal ör revision, versatility and safety of the system made the Ibn-i Sina Spinal System (IBS) a treatment of choice for especially adolescent idiopathic scoliosis cases.