Femurdan morfometrik yöntemlerle cinsiyet tayini
Sex determination from femur by morphometric methods
  1. Tez No: 103022
  2. Yazar: İLHAN OTAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
32 ÖZET Bir iskeletin cinsiyeti; pelvis ve cranium kullanılarak, yüksek bir doğruluk oranı ile belirlenebilir. Ancak iyi muhafaza edilememiş iskeletlerde cinsiyetin belirlenmesinde diğer kemiklerde sıklıkla kullanılır Bu kemiklerden; femur' dan cinsiyet tayini ile ilgili dünyada birçok popülasyona ait çalışmalar yapılmış olmakla birlikte Türkiye'deki femurlar üzerinde cinsiyet tayini açısından bir araştırmaya rastlanmamış ve bu çalışma bu amaçla yapılmıştır. Bu araştırmada ; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuarında bulunan Cumhuriyet Dönemine ait toplam 226 femur kullanılmıştır. Kemiklerin; 38'i sağ, 52'i sol olmak üzere 90 tanesi kadınlara, 51 'i sağ, 85 'i sol olmak üzere 136 tanesi ise erkeklere aittir. Femurlardan morfometrik yöntemle cinsiyet tayinine yönelik olan bu çalışma için, 9 morfometrik ölçüm noktası alınmış, elde edilen veriler SPSS (9,05 version ) programına yüklenerek, student-t testi ve diskriminant analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY Sex Determination From Femur By Morfometric Methods Sex of a skeleton can be determined with high accuracy using pelvis and cranium. However in the case of unpreserved skeleton other bones can also be used. Although there are a lot of data on sex determination from femur in many populations, there is not any study carried out in Turkey. For this reason this study has been aimed. In this study total of 226 femurs belong to Republic period from Adnan Menderes University, Medicine Faculty, Department of Anatomy Lab were used. 90 of the femurs were from female (38 from right, 52 from left ) and 136 were from male (51 from right, 85 from left ). Using sex determination from femur by morphometric methods, 9 measumerent points were taken and obtained data was evaluated by student-t test and discrimination analysis using SPSS ( 9.05 version ). Student-t test analysis have shown that for left femur ; medio-lateral diyaphysis mid-diameter (p), medio-lateral diyaphysis up-diameter (e) and for right femur; medio-lateral diyaphysis up-diameter (e), antero-posterior diyaphysis mid- diameter (o) and antero-posterior diyaphysis up-diameter (d) values statisticaly were not significant (p>0.05 ).