Tavşan ve farelerde 'fibrin glue' polimer kullanarak injektable doku mühendisliği tekniğiyle kıkırdak üretilmesi
Injektable tissue-engineered cartilage into nude mice and rabbit using fibrin glue polimer
- Tez No: 103097
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışma,“Injektablc Tissue Engineered Cartilage”üretimi için kullanılan fibrin yapıştırıcı polimerin kullanım fizibilitesinin ve solid, homogen kıkırdak üretimi için gereken optimal fıbrinojen ve kodrosit konsantrasyonunun tayinin yanında kondrositlerin enzimatik izolasyonu için gereken optimal zaman ve benzer şekilde kıkırdak oluşması için gerekecek optimal zamanın saptanması amacıyla planlandı. Tripsinin enzimatik çözeltisinin farklı zamanlarda aynı miktarda kıkırdak fragmanlarıyla birlikte kullanılması ve sağlıklı kondrositlerin enzimatik izolasyonu için gereken optimal zaman 15-16 saattir. 1 5 saatin altında kondrosit miktarı çok azdır. 16 saatin üzerinde birçok kondrosit membranı yırtılmıştır. Çalışma sırasında farklı konsantrasyonlarda saf domuz fıbrinojeni ve farklı konsantrasyonlarda kondrosit solüsyonları kullanılmıştır. Fibrinojen, (40muol) kalsiyum klorit içinde 50u/cc trombin ile karıştırılmış ve fibrin yapıştırıcı elde edilmiş, daha sonra da içinde farklı konsantrasyonlarda kondrosit bulunan ancak eşit hacimdeki kondrosit solüsyonlarıyla süspansiyon haline getirilmiştir. Optimal zaman olan 8-12 haftada homojen bir kıkırdak kitlesi elde edebilmek için kondrosit konsantrasyonu mililitrede 50 milyon/hücreden fazla olmalı ve fibrin konsantrasyonu ise 75mg/cc olmalıdır. Yeni kıkırdağın histolojik analizinde 50 milyon kondrosit/cc kullanıldığında katı homojen kıkırdak, 75milyon kondrosit/cc kullanıldığında daha sert homojen kartilaj hem 8 hem de 1 2 haftada oluşturulmuştur. 50 milyon kondrosit/cc den daha az konsantrasyonda kıkırdak alanlarının fibrin yapıştırıcı kalıntıları ile ayrıldığı gözlenmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to use fibrin glue polymer to produce injectable tissue- engineered cartilage. We also determined the optimal concentarions for fibrinogen and chondrocytes required to produce solid, homogeneous cartilage, ideal time for enzymatic isolation of chondrocytes and the ideal time for production of the cartilage. The optimal time for enzymatic isolation of chondrocytes was 15-16 hours. Before 15 hours the number of chondrocytes were very low, on the other hand after 15-16 hours the membrane rupture was observed in most cells. Varying concentarions of fibrinogen and chondrocytes were mixed with thrombin to produce a solid, homogenous cartilage. In order to get this, ideal time was 8 to 12 weeks, ideal concentarions for chondrocyte and fibrinogen were 50 million cells/cc and 75mg/cc respectively. 39