Sıçanlarda cerrahi geciktirme yöntemi ile ısı önhazırlık yönteminin deri fleplerindeki canlılık oranına etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 103111
  2. Yazar: BAHADIR İMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Flep fizyolojisi ve flepte canlılığını arttıracak etkenler yıllardır araştırmaların konusu olmuştur. Cerrahi geciktirme ile önhazırlık sonrası, flep kaldırılmasının canlılık oranını arttırdığı bilinmekteydi. Yüksek ısı ile önhazırlığm hücrenin strese karşı yanıtını kuvvetlendirdiği ve hazırlanan fleplerde canlılık oranının arttığı son 10 yılda yapılan çalışmalarla gösterildi. Sıçanda yapılan deneyle, yüksek ısı ile önhazırlık ve cerrahi geciktirme yöntemleri karşılaştırıldı. Çalışma, kontrol, ısı ile önhazırlık ve cerrahi geciktirme ile önhazırlık, adı altında gruplandırılan 30 adet sıçan üzerinde yapıldı. Sıçanın dorsalinde kaudal pediküllü deri flebi modeli kullanıldı. Cerrahi geciktirme grubunda bipediküllü flep oluşturularak 10 gün süreli geciktirme dönemi beklendi. Isı ile hazırlık grubunda, +45°C'de 30 dakika, sistemik olarak ısıtılan denekler, 6 saat sonra öpere edildiler. Cerrahi sonrası 5. günde sonuçlar makroskopik olarak değerlendirildi. Bulgular her iki deney grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı canlılık oranı artışı gösterirken, iki deney grubu arasında farklılık bulunmadı. Sonuç ısı ile önhazırlığm klinik kullanımda cerrahi geciktirme yöntemi ile yakın değere sahip olabileceğini gösterdi. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flap physiology and factors which will increase the survival of the flaps have been the topic of researches for years. Surgical delay is a well known and clinically accepted way of increasing survival of the flaps. Heat preconditioning is a method which strenghtens the answer of cells to noxious stresses. It's also known that heat shock response has positive effects on flap survival. In this research, surgical delay and heat preconditioning are compared for their effect on flap survival. Study was initiated as; control, surgical delay and heat preconditioning groups, consisting 30 rats. Surgical model was caudally based random pattern skin flap on the rat dorsum. For the surgical delay procedure, a bipedicled flap was prepared and a delay period of 10 days was waited. In the heat preconditioning group, rats were heated +45°C systemically for 30 minutes and were operated 6 hours later. Results were obtained on the postoperative 5th day, macroscopically. Results showed significant increase in survival area for the experimental groups compared to control group. There was not significant difference between the surgical delay and heat preconditioning group. In conclusion, these findings suggest clinically same value for heat preconditioning and surgical delay. 30