Rat deri fleplerinde nikotin ile kimyasal geciktirme uygulamasının incelenmesi
The investigation of chemical flap delay by application of nicotine in rat skin flaps
  1. Tez No: 194053
  2. Yazar: ÜMİT ALSANCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. A. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
1. ÖZETRAT DERİ FLEPLERİNDE NİKOTİN İLE KİMYASAL GECİKTİRMEUYGULAMASININ İNCELENMESİFlepler plastik cerrahide sıklıkla kullanılmaktadır. Flep cerrahisindekullanılan tekniklerde ve flep kan dolaşımı bilgilerindeki gelişmelere rağmen flepnekrozları halen önemli bir sorundur. Flep nekrozunu engellemede çeşitli ilaçlar veyöntemler denenmiştir. Fakat fleplerde nekrozu engellemek için ideal bir yöntembulunamamıştır. Nekrozu engellemede bilinen en etkili yöntem cerrahi geciktirmetekniğidir.Cerrahi geciktirme tekniği, flebin parsiyel kaldırılmasıyla yaratılan kontrollüiskemik ortam ile kan akımının ve iskemiye toleransın arttırılmasıdır. Cerrahigeciktirme yöntemi operasyon öncesi ek bir cerrahi işlem olması nedeni ile tercihedilmemektedir. Bu nedenle cerrahi geciktirme tekniğinin yerini alabilecek dahapratik bir yöntem için birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda cerrahigeciktirme tekniğine rakip bir yöntem henüz bulunamamıştır.Bu çalışmada nikotinin vazokonstriktör ve anjiyogenetik etkisindenfaydalanarak kimyasal yolla geciktirme işlemi yapıldı. Sıçanlarda deri flebi planlanalanın distaline 1 cm² nikotin flasteri 14 gün uygulanarak kimyasal geciktirmeyöntemi başarıldı.Çalışmada kontrol grubunda yaşayan flep alanı ortalaması % 48.71 nikotinleyapılan kimyasal geciktirme grubunda % 81.42 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE INVESTIGATION OF CHEMICAL FLAP DELAY BY APPLICATIONOF NICOTINE IN RAT SKIN FLAPSFlaps are used often in plastic surgery. Flap necrosis is important problemstill despite developments in knowledges of blood flow of flaps and techniqueswhich are used in flap surgery. Several drugs and methods had been tried to detainflap necrosis. But it couldn?t found an ideally method to impede flap necrosis. Thesurgical delay is the most effective technique which known to prevent necrosis.Surgical delay tecnique is improving of blood flow and tolerance of flap toischemia by creating controlled ischemic environment which done by partiallyelevation of flap. Surgical delay technique is not preferred because of it was anadditional procedure before operation. Therefor many trials had been maken whichwill able to take stay of surgical delay technique and is more practical. It hadn?t beenfound any rival method to surgical delay technique in results of studies yet.In this study chemical delay was performed benefit by vasoconstrictor andangiogenetic effects of nicotine. Chemical delay was achieved by application ofnicotine plaster to distal of areas which are skin flaps planned in rats.In the study mean lived flap areas were found %48.71 in control group and%81.42 in the chemical delay group which are performed by nicotine.