Sensorial ve motor korteks tümörlerinin cerrahi tedavi sırasında intraoperatif ultrasonografinin kullanılması
  1. Tez No: 103130
  2. Yazar: YILMAZ YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
ÖZET Bu çalışmada, motor ve sensorial korteks lokalizasyonlu tümörlerin cerrahi rezeksiyonları sırasında intraoperatif ultrasonografi (İOUSG) kullanılmasının cerrahiye sağladığı yararlar ve lezyonların ultrasonografik görünüm özellikleri incelenmiştir. Primer ve metastatik santral korteks lokalizasyonlu tümörü olan 9 olgunun klinik, nöroradyolojik ve ultrasonografik verileri prospektif olarak incelendi. Olguların 6 (%67)'si primer glial tümör, 3 (%23)'ü ise metastatik tümör olgularından oluşuyordu. Motor ve sensorial fonksiyonlarla ilgili santral lob tümörlerinin cerrahi rezeksiyonları sırasında İOUSG uygulaması kraniotomi flebine göre kitlenin lokalizasyonu, dural yüzeyden olan derinliği ve diğer anatomik yapılarla ilişkisini göstererek peritümöral beyin dokusuna yapılabilecek gereksiz cerrahi travma ve disseksiyonu en aza indirmektedir. İOUSG uygulamasının santral lob lokalizasyonlu kitlelerin rezeksiyonları sırasında cerrahiye yardımcı görüntü destekli bir ünite olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Motor korteks cerrahisi, santral lob cerrahisi, intraoperatif ultrasonografi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the use of intraoperative ultrasonography was investigated to evaluated the benefits of this procedure in the surgical resection of tumours located in sensorial and motor cortex areas, and to describe the ultrasonographic appearance of these lesions. Clinical, neuroradiological and ultrasonographic data of nine cases with primary or metastatic tumours located central lobe were collected and evaluated. 6 (67%) of cases were primary glial tumour, and the remaining 3 (27%) of them were metastatic origin. The use of intraoperative ultrasonography during the surgical resection of brain tumours located in eloquent areas such as central lobe which related to motor and sensorial functions may demonstrate the location of the mass in according to bone flap, its deepening from the dural surface, and describing of its location in relation to other anatomical structures, so it has the capable of reducing the unnecessary surgical trauma and dissection. We concluded that the intraoperative sonography can be use in neurosurgical operating room as an image guided diagnostic tool, in the surgical resection of tumours located in central lobe. KEY WORDS: Surgery of motor cortex, surgery of central lobe, intraoperative ultrasonography.