Meningiomalarda tenascin: Ekspresyon derecesinin histolojik, radyolojik ve anjiojenik kriterlerle korelasyonu
  1. Tez No: 103131
  2. Yazar: YAŞAR BAYRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZET: Bu çalışmanın amacı tenascin molekülünün meningioma histolojisi, peritümöral ödem miktarı, anjiojenik aktivitesi ve tümör-beyin sınırının niteliği ile korelasyonunu araştırmaktır. Marmara Üniversitesi Nöroşirurji Anabilim Dalı ve Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü (MÜNBE)'nde 1995-2000 yılları arasında öpere edilen, supratentorial yerleşimli, 45 meningioma doku örneği incelenmiştir. Olgular histopatolojik olarak DSÖ 2000 sınıflamasına göre tipik (20 olgu), atipik (20 olgu) ve malign (5 olgu) olarak sınıflandırılmıştır. MÜNBE tümör bankasından alınan doku örnekleri immünhistokimyasal olarak tenascin antikoru ile çalışılmış ve molekülün ekspresy onunun derecesi bir patolog tarafından değerlendirilmiştir. İmmünohistokimya sonuçlan anjiojenik aktivitenin belirteci olan VEGF ekspresyonu ile korele edilmiştir. Tenascin ekspresyonu dereceleri radyolojik incelemelerde belirlenen peritümöral ödem yoğunluğu ve tümör-beyin sınırının niteliği ile karşılaştırılmıştır. Tenascin ekspresy onunun tipik meningiomalı 9 olguda hiç saptanmadığı, 10 olguda 1(+) olduğu ve 1 olguda 2 (+) olduğu, atipik menigiomalı 3 olguda ekspresy onun saptanmadığı, 9 olguda 1 (+), 8 olguda ise 2 (+) olduğu, malign meningiomalı olguların ise 1 tanesinde 1 (+), 4 tanesinde 2 (+) olduğu saptanmıştır. Hesaplanan ödem indeksine göre; ödem indeksi 0 olan 19 olgunun 6'sında tenascin ekspreyonunun 0, 12'sinde 1 (+), l'inde 2 (+), ödem indeksi 1 olan 16 olgunun 6'sında 0, 7'sinde 1 (+), 3'ünde 2 (+), ödem indeksi 2 olan 10 hastanın Tinde 1 (+), 9'unda 2 (ı) olduğu belirlenmiştir. Tümör-beyin sınır ilişkisi ise; düzgün sınırlı olan 22 olgunun 5'inde tenascin ekspresyonu 0, 10' unda 1(+), 7'sinde 2(+), lobüle konturlu olan 18 olgunun 6'sında 0, 8'indc 1(+), 4'ünde 2(+), mantarımsı sınır gösteren 5 olgunun ise Tinde 0, 2'sinde 1 (+), 2'sinde 2 (+) olarak saptanmıştır. Mcningiomalardaki tenascin ekspresyonu histopatolojiyle ilişkili bulunmuştur. Tumoral dediferansiasyon arttıkça tenascin miktarı artmaktadır. Tenascin ekspresyonu ile VEGF ekspresyonu, peritümöral ödem miktarı doğru orantılı olarak saptanmıştır. Tümör-beyin sınırının niteliği ile tenascin' in yoğunluk derecesi ilişkisiz bulunmuştur. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Tenascin is an extracellular matrix glycoprotein expressed in embriogenesis, inflammation, angiogenesis and carcinogenesis. While not expressed in quiescent brain tissue tissue this molecule has been shown to play a role in the angiogenic process in astrocytomas. We investigated the correlation of tenascin expression with histological grade, angiogenesis and radiological findings. 20 typical, 20 atypical and 5 malignant meningioma patients were retrospectively studied. MRI of the patients were reviewed for peritumoral edema and brain-tumor interface. Tenascin glikoprotein expression in tumor tissue was investigated by immunohistochemistry and correlation with VEGF was assessed. Tenascin expression in atypical and malignant meningioma cases as measured by immunohistochemical methods was significantly higher than in typical meningioma cases. Tenascin expression in meningiomas correlated with histological grade, peritumoral edema and VEGF expression. This extrasellular matrix protein may have a role in the angiogenic process in atypical and malignant meningiomas and provide a potential target in meningioma therapy. 48